Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği, 20. yüzyılın ortalarından bu yana, teknolojik ve toplumsal dönüşümün esas mimarlarından biri olmuştur. Bilgisayar mühendisliğinin olmadığı bir dünyada, küresel ekonomide büyüme, toplumların refah düzeyinde iyileşme ve insan sağlığında ilerleme düşünülemez.

Günümüzde mevcut olan adeta tüm cihazların özünü bilgisayar mühendislerinin tasarladığı donanım ve yazılım sistemleri oluşturmaktadır. Ürün ve hizmet tasarımında en yüksek performansa en düşük maliyet ile ulaşmaya çalışan bilgisayar mühendisleri, donanım ve yazılım kaynakları arasındaki ödünleşimi en iyi şekilde değerlendirirler.

Bilgisayar mühendisliği eğitimlerini tamamlayan mezunlarımız, iş hayatlarına farklı sanayi sektörlerinde başlayabilirler. Bu sektörlerden bazıları şunlardır: Donanım ve yazılım alanlarında bilgisayar sistemleri geliştiren ya da kullanan endüstriler, örneğin elektronik, telekomünikasyon, bilişim teknolojileri, uzay ve havacılık, imalat, otomotiv ve taşıma endüstrileri. Bilgisayar mühendisleri araştırma ve geliştirme alanlarında, sıkça farklı uzmanlık dallarında etkinlik gösteren mühendisler ile birlikte çalışabilirler ya da kariyerlerini imalat, satış ve eğitim gibi çeşitli alanlarda da sürdürmeyi seçebilirler.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ders programı, öğrencilere geniş kapsamlı bir eğitim vermek amacıyla tasarlanmış olup, ilgili teknolojik alanlarda en son gelişmeleri içine alacak şekilde sürekli güncellenmektedir. Programın hedefi, öğrencilerin mesleki kariyerlerinde sivrilmelerini, alanlarının liderleri konumuna gelmelerini ve, daha genel olarak, toplumsal ilerlemede öncül bir rol üstlenmelerini sağlamaktır.