MFA

Merve Sıla Karakaya

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden mezun olan (2002) Sıla Karakaya, Parsons The New School for Design’da Işık Tasarımı Yüksek Lisansı yaptı (2006). İkinci yüksek lisans derecesini Film ve Tiyatro Mimarisi: Yapım Tasarım ve Sanat Yönetmenliği (2011) üzerine dünyanın bu konuda en seçkin okullarından kabul edilen New York Üniversitesi, Tisch School of the Arts’da tamamladı. 

New York’ta ABD’li yönetmen Spike Lee’nin Redhook Summer filminin sanat yönetmenliğini yaptıktan sonar, yine Lee ile Mike Tyson’un hayatına dair da Brick adlı bir HBO Channel filminde aynı ekipte yer aldı. Alper Çağlar’ın Panzehir adlı Türkiye’ nin ilk film noir-aksiyon filmi olma iddiasıyla çekilen filminin sanat yönetmenliğini yaptı. Türkiye’deki işlerinin arasında, Yılmaz Erdoğan’ın Kelebeğin Rüyası ve Alphan Eşeli’nin Sarıkamış: Eve Dönüş 1915 yer alıyor. Son olarak Can Evrenol’un Baskın adlı korku filminde Yapım Tasarımcı (Production Designer) ve Joseph Ruben’ in the Mountain and the Stones adlı Hollywood yapımında sanat yönetmeni olarak görev almıştır.  

Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi  Mimarlık Fakültesi’nde “Yapım Tasarım”, İletişim Fakültesi’nde “Film ve Tiyatro Mimarisi”, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü’nde “Dekor ve Kostüm Tasarımı” derslerini vermektedir. Ayrıca, Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde “Sanat Yönetmenliği: Dekor ve Kostüm Tasarımı” dersi vermektedir. 

Studios Çukurcuma çatısı altında Design + B612 markasını kurmuştur. Sinema, tiyatro ve reklam için sanat yönetmenliği, dekor ve kostüm tasarımı yapmaktadır.