Lisansüstü İngilizce Sınavı

BİLGİ Lisansüstü Online İngilizce Sınavı (BİLET 3)

BİLGİ Lisansüstü Online İngilizce Sınavı, İngilizce dil yeterlilik belgesi talep edilen yüksek lisans programlarında dil yeterlilik belgesi bulunmayan adaylar ve öğrenciler için yapılmaktadır. Sınava sadece yüksek lisans programlarına online başvuru yapmış ve başvurduğu programın mülakatına girmiş adaylar katılabilir. Doktora programları için ilgili sınav sonucu YÖK tarafından kabul edilmemektedir.

Adayların ve öğrencilerin bir sene içerisinde en fazla üç kere sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sınav neticesinde 60 – 70 arası puan alanlar ikinci sınav hakkını hemen; 59 ve aşağısında puan alanlar ise ikinci sınav hakkını iki ay sonra kullanabilmektedir.

Sınava girip, başvuru koşulunda yer alan yeter puanı alan adayların yeniden sınava girme hakkı bulunmamaktadır.

Sınava girmek isteyen adayların şu aşamaları takip etmeleri beklenmektedir:

  1.  İngilizce dil yeterlilik puanı bulunmayan adaylar, TC kimlik numaralarıyla beraber bilet3@bilgi.edu.tr adresine e-posta göndererek randevu taleplerini iletirler. İletişim merkezi kendilerine geri dönüş yaparak uygun tarih ve saat için ayarlama yapar.
  2. Adaylar Zoom uygulaması üzerinden sınava girer.
  3. Sınav sonucu, ortalama 3 iş günü sonra e-posta yoluyla katılımcıyla paylaşılır.


Sınav bilgisi:  Sınav, ListeningReading ve Language Use (Grammar) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Üç bölüm için toplam 50 dakika süre verilmektedir.

Listening: Çoktan seçmeli 20 sorudan oluşmaktadır ve tavsiye edilen süre yaklaşık 15 dakikadır.  Reading: Çoktan seçmeli 20 sorudan oluşmaktadır ve tavsiye edilen süre yaklaşık 20 dakikadır.  Language Use (Grammar): Çoktan seçmeli 30 sorudan oluşmaktadır ve tavsiye edilen süre yaklaşık 15 dakikadır.)


Sınav hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Örnek sınav için tıklayınız.