Mezunlar

Bölümümüzün en önemli başarı ölçütü, mezunlarımızın sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada, iş aleminde ve akademik hayatta en çok aranılan ve tercih edilen elemanlar olmaları, ülkemizin ve dünyamızın sorunlarına çözüm getiren başarılı çalışmalara, projelere imza atmalarıdır.

Mert Aktürk - 2017 mezunu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bu yıl mezun olacağım. Lisans hayatımın ilk yılında deneyim kazanabilmek ve ilgi alanlarımı keşfetmek için Mikrosistemler Laboratuvarı’na (MicroSystems Lab) girdim. Başlangıçta hocalarımın bana sağladığı çeşitli görevlerler son sınıf öğrencilerinin bitirme projelerine yardım ettim ve zamanla farklı projelerde yer aldım. Son iki senedir, aynı zamanda bitirme projem de olan cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıran Konfokal Mikroskop projesi üzerinde çalışıyorum. BİLGİ’nin bizlere sunduğu akademik araştırma ortamı ve hocalarımızın rehberliği sayesinde Politecnico di Milano (İtalya) / Fizik Mühendisliği ve Avrupa'daki çeşitli master programlarından kabul aldım.

Akademik çalışmalara paralel olarak, üniversitemizin bizlere onlarca nitelikte sağladığı kulüp faaliyetlerinde yer aldım. Dört senedir aktif olarak yer aldığım triatlon kulübünde 2016/17 dönemi başkanlık faaliyetinde bulundum. Tüm bunların yanısıra bitirmekten çok hazırlanma evresinin hayatımda kilit rol oynadığı ve yüzme-bisiklet-koşu parkurlarından oluşan 113 km uzunluğundaki Ironman 70.3 triatlon yarışlarında yer aldım. 

Üniversite hayatımı özetlersem; İstanbul Bilgi Üniversitesi, pratiğe dönük desteğinin yanısıra sosyal anlamda da güzel dostluklarla dolu, anılarımda önemli bir yeri olan akademik hayatımın ilk adımlarıydı.

 

Aslı Yelkenci 2017 mezunu

BİLGİ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bu yıl mezun olacağım. Lisans eğitimimin ikinci senesinden bugüne kadar, genel olarak biyomedikal uygulamalar üzerinde çalışmalarını sürdüren Mikrosistemler Laboratuvarı’nda (Microsystems Lab) araştırma asistanı olarak görev almaktayım. Aynı zamanda, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve vücuda yerleştirilip insanların sağlık durumunu sürekli olarak gözlemlemeye yarayacak entegre devrenin tasarımlarını bu laboratuvar bünyesinde sağlanan imkanlar doğrultusunda gerçekleştirdim. Bu çalışmalar sayesinde, bölüm hocalarımla beraber IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) destekli 3 adet konferans makalesini yayınladık. BİLGİ’de yakaladığım çalışma ortamı ve dâhil olduğum çok iyi bir araştırma grubu sayesinde akademik açıdan dolu dolu 4 sene geçirdim ve şimdi de lisansüstü programları için Avrupa’da mühendislik alanında önde gelen bazı üniversitelerden kabul almış durumdayım.

Bununla beraber, burada geçirdiğim 4 senede, “İstanbul Bilgi Üniversitesi Koşu Kulübü” (BİLGİ Running Crew) gibi arkadaşlarımla hem spor yapıp hem de iyi vakit geçirdiğim, ayrıca “Robotik Kulübü” gibi akademik açıdan kendimi geliştirebildiğim çeşitli kulüplere katılma fırsatı yakaladım.

Tüm bunlar ışığında BİLGİ’nin, öğrencilerine akademik ve sosyal açıdan kendilerini geliştirebilecekleri uygun ortamı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Aybars Döker, 2017 Mezunu

İstanbul bilgi Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2017 yılında mezun oldum. Teknoloji alanına olan merakımı ve fizik bilgimi harmanlayabileceğim için bu bölümü seçtim ve her anından çok keyif aldım, çok şey öğrendim. Lisans eğitimim boyunca kendimi sadece akademik anlamda değil, sosyal anlamda da geliştirmeyi hedefledim ve teoride öğrendiklerimi pratikte de hayata geçirmeye çalıştım. Öğrenimim boyunca 3B modelleme ve kodlamaya olan ilgimi ve yatkınlığımı keşfettim. Bundan yola çıkarak da bitirme projesi olarak bölümden arkadaşlarım ile birlikte yapay görme yetisine sahip bir robot projesi yarattık. Ekip olarak bir proje yaratmak bize iş birliği yapma konusunda çok şey öğretti ve dört yıl boyunca öğrendiğim bilgiyi pratiğe dökme fırsatı buldum. Öğrenimim esnasında yaptığım stajlar kariyerimi büyük ölçüde şekillendirdi ve hangi alana yöneleceğim konusunda karar vermemde çok faydalı oldu. Üniversite son sınıftayken yarı zamanlı olarak Schneider Electric’te elektrik mühendisi olarak çalışmaya başladım ve kariyerime burada devam ediyorum. BİLGİ’de hocalarımız projelerimizi topluluk karşısında sunma olanağını bizlere tanıdılar ve bunun ne kadar önemli ve değerli birşey olduğunu iş hayatına adım attığımda anladım.

Bununla beraber, öğrenci kulüplerinde de aktif rol alıp sosyalleşmeyi ihmal etmedim. BİLGİ Extreme kulübüyle wakeboard yapmayı öğrendim ve en keyif aldığım hobilerimden birini kazandım. 2015 – 2016 yılında BİLGİ Running Club’ın kulüp başkanlığını yaptım. Kulüpteki ekip arkadaşlarımla beraber çok güzel etkinlikler gerçekleştirdik, hem spor yaptık hem de birlikte çok güzel vakit geçirdik.

Lisans eğitimimi özetleyecek olursam; İstanbul Bilgi Üniversitesi beni her zaman kendimi keşfetmem için teşvik etti ve pratiğe dönük çok öğretici bir eğitim almamı sağladı. Sosyal açıdan sunduğu fırsatlar sayesinde çok güzel ebedi dostluklar kazandım ve güzel anılar biriktirdim.

Hilal Kızılcabel- 2015 mezunu

“BİLGİ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldum ve 2017 yılında da BİLGİ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Lisans eğitimimin ikinci senesinde Mikrosistemler Laboratuvarı kuruldu. Laboratuvarın ilk öğrencilerinden olmak benim için büyük bir deneyim oldu. Bölümün ve hocalarımın sağlamış olduğu imkanlar sayesinde mesleğimin ilk adımlarını burada attım. Derslerde aldığımız bilgileri uygulama noktasında laboratuvarımızın olması bizler için avantajdı. Eğitim hayatımda iki konferans makalesi yayınlama imkanım oldu. Farklı alanlarda çalışan arkadaşlarım ve bölüm hocalarım bilgi havuzumu genişletti. Merak ettikçe araştırdım, araştırdıkça daha çok öğrendim. Hocalarımın aile, okulumun evim olduğu uzun bir dönem yaşadım. Hem akademi anlamında hem de sosyal anlamda kendimi geliştirdim. Yapmış olduğumuz ekip toplantıları, danışman görüşmeleri farkındalığımızın artmasına yardımcı oldu. 

Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra üniversitede öğretim görevlisi olarak 5 dönem çalıştım. Netaş Telekomünikasyon şirketinde başlamış olduğum mesleki hayatıma şu an Türk Telekom şirketinde Proje Yöneticisi olarak devam ediyorum. Her zaman hissettiğim güç ve başarı sayesinde iyi ki BİLGİ’liyim diyorum!“