Dr. Öğr. Üyesi

Ryan Macey Wise

+90 212 311 7618

Santralistanbul / E2 205

2000, BA, University of Oregon (Oregon, ABD)

2002, MS, Syracuse University (New York, ABD)

2007, Ph.D., Syracuse University (New York, ABD)


Eğitim

Oregon Üniversitesi'nden lisans derecesi aldıktan sonra, Syracuse Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladım. Ardından üç yıl boyunca State University of New York-Oswego'da Psikoloji Bölümü'nde ders verdim. Yüksek lisans tezim genç yetişkinlerin yaşlanmaya yönelik tutumlarını incelerken, doktora tezim büyükanne ve büyükbabaların torunların kimlik gelişimindeki rolüne odaklandı.

Verdiği Dersler

Şu anda Bilgi Üniversitesi'nde öncelikli olarak gelişim psikolojisi alanında dersler vermekteyim. Bu dersler arasında çocuk gelişimi (PSY 221), ergenlik (PSY 222) ve yetişkinlik ve yaşlanma (PSY 381) bulunmaktadır. Ayrıca genel psikoloji (PSY 110), istatistik (PSY 213 & 214), deneysel yöntemler (PSY 322) ve evrimsel psikoloji (PSY 425) gibi diğer derslerin yanı sıra lisans tezi dersini (PSY 491 & 492) de yönetmekteyim. Daha önce Syracuse Üniversitesi ve SUNY-Oswego'da aile gelişimi, gerontoloji ve araştırma yöntemleri dersleri verdim.

Öğretim sorumluluğumun yanı sıra, bölümün uluslararası programlar koordinatörlüğü görevini de yürütmekteyim. Bu kapsamda Erasmus+ ve ikili anlaşmalara dayalı programları yönetmekteyim.

2022 yılından itibaren Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığını yürütüyorum.

İlgi Alanları

Devam eden araştırmalarım kuşaklararası ilişkiler, yaşlanma tutumlarıyla ilişkileri, yaşlanma kaygısı ve kuşaklararası iletişimin yaşlılara yönelik pro-sosyal davranışları teşvik etmedeki rolünü inceliyor. Ayrıca, başa çıkma stratejilerini ve özellikle COVID-19 salgını gibi zorlu koşullarda farklı başa çıkma stratejilerinin psikolojik iyi oluşla nasıl ilişkilendiğini araştırıyorum.

Torunların kimlik gelişiminde büyükanne ve büyükbabanın rolüne odaklanan tez araştırmamın bağlantısı burada: Dissertation

İşte kuşaklar arası ilişkileri inceleyen daha yeni araştırma örneklerime iki bağlantı: Example 1 and  Example 2.

Başa çıkma ve esenlik hakkında, işte son araştırmama ait iki bağlantı: Example 1 and Example 2


Diğer Bilgiler

Okul dışında en büyük tutkum yemek pişirmek ve dünyanın farklı bölgelerinden tarifleri keşfetmek.