İngiliz Dili ve Edebiyatı

etkinlikler

bölüm hakkında

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özden Sözalan

Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi’ne bağlı İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 4 yıllık örgün eğitim vermektedir. Eğitim dili İngilizce olan öğretim programı kapsamında İngiliz edebiyatının çeşitli türleri ve dönemleri incelenmekte ve bununla birlikte İngiliz edebiyatın ulusal sınırları ötesin İngilizce dilinde üretilen edebi eserler de tarihsel ve politik bağlamları içinde ele alınmaktadır. Metin çözümleme, eleştiri, Amerikan edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat alanlarında dersler sunulan programda edebiyat ve kültür konuları günümüz koşullarına uyumlu, yenilikçi bakış ve yöntemlerle ele alınır ve öğrencilere çağdaş kültürel araştırmalar ve edebiyat alanında perspektif kazandırmak hedeflenmektedir.

Programda dilbilim alanında verilen dersler ile dilin biyolojik, ruhbilimsel ve toplumsal yönlerinin bir bütün olarak ele alındığı geniş bir bakış açısı sunulmaktadır. Ayrıca, farklı disiplinlerden sunulan seçmeli dersler sayesinde öğrencilerimize disiplinlerarası akademik çalışma yapmaları için gerekli bilgi, beceri ve yetkinlikler kazandırılmaktadır. Öğrencilerimizin çift ana dal ve yan dal yapma olanakları bulunmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Lisans Programı mezunlarımız, akademik alanda çalışabilecekleri gibi ileri derecede İngilizce dil bilgisi, kültür ve edebiyat bilgileri ile donanmış elemana ihtiyaç duyulan reklam sektöründe metin yazarlığı ve yayınevlerinde çevirmenlik ve editörlük, kamu ve özel medya kuruluşları, turizm sektörü gibi alanlarda geniş iş imkânlarına sahiptirler. Ayrıca, eğitim sektöründe kariyer sahibi olmayı planlayan mezunlarımız eğitim sertifikası alarak eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenliği veya okutman olarak çalışabilmektedirler.