Uluslararası Bağlantılar

BİLGİ Hukuk Fakültesi, uluslararası bağlantılara ve akademik işbirliklerine kuruluşundan bu yana büyük önem vermektedir. Bir yandan yabancı hukuk fakülteleri ile kurduğu bağlar sayesinde tanınmış akademisyenler Fakültemizde derslere katılmakta ve İngilizce seminerler vermekte, diğer yandan çok sayıda Erasmus anlaşması ile öğrencilerimizin Avrupa’nın her yerinde hukuk fakültelerine değişim öğrencisi olarak gitmeleri teşvik edilmektedir. BİLGİ Hukuk öğrencileri, Erasmus programı çerçevesinde, Fakülte’nin anlaşmalı olduğu 35 seçkin Avrupa üniversitesine gidip bir veya iki dönem öğrenim görme olanağına sahiptir.

Dünya Fikri Mülkiyet Hukuku Örgütü (WIPO) ile başlatılan bir işbirliği sayesinde öğrencilerimizin WIPO tarafından sunulan ve BİLGİ Hukuk Fakültesi öğretim görevlileri tarafından yarı online olarak yürütülen derslere katılması ve fikri mülkiyet hukuku alanında WIPO-BİLGİ ortak sertifikası elde etmesi imkanı da 2011’den beri mevcuttur. 

BİLGİ, ayrıca “Pan-European Seal Network” üyesidir. Avrupa Birliği’nin Fikri Mülkiyet Ofisi olan ve merkezi İspanya’nın Alicante şehrinde bulunan EUIPO, Avrupa Birliği’nde fikri mülkiyet konusunda yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin kabul edildiği bir üniversite ağı oluşturmuştur. BİLGİ, yüksek lisans seviyesinde fikri mülkiyet hukuku eğitimi alanındaki uzmanlığı ve BİLFİM’in fikri mülkiyet alanındaki çalışmaları dikkate alınarak, Avrupa Birliği dışından tek üniversite olarak bu ağa kabul edilmiştir. EUIPO, merkezi Almanya, Münih’te bulunan Avrupa Patent Ofisi (EPO) ile birlikte, her yıl Pan-European Seal Network üyesi üniversitelerin mezunlarına yönelik ücretli staj programı düzenlemektedir. EUIPO veya EPO bünyesinde bir yıl süreyle staj imkanı veren bu programa Türkiye’den yalnızca Bilgi Üniversitesi kabul edilmiştir.

Fakültemiz, uluslararası ticaret alanında da yetkinliğini kanıtlamış ve bu alanda güçlü uluslararası bağlantılar oluşturmuştur. BİLGİ Hukuk Fakültesi, Dünya Ticaret Örgütü’nün en önemli hedeflerinden olan ülkelerin ticari kapasitelerini arttırma çalışmaları kapsamında teknik yardım ve eğitim sunmak üzere dünya genelinde işbirliği yaptığı 21 akademik kurumdan biridir (tıklayınız). Bu işbirliğinin Dünya Ticaret Örgütü, 2010 yılından beri, BİLGİ Hukuk Fakültesi ve TC Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kafkasya (CEECAC) ülkeleri dış ticaret bürokrat ve uzmanlarına yönelik olarak Bölgesel Ticaret Politikası Eğitim Programları’nı İstanbul’da düzenlemektedir. Bu önemli etkinliğin beşincisi, 2014 yazında düzenlenecektir. Uzun süredir devam eden bu işbirliğinin gerek Türkiye ve gerekse içerisinde yer aldığı bölge açısından çok önemli bir jeopolitik sonucu olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dünya Ticaret Örgütü  (DTÖ / World Trade Organization) Kürsü Programı’na (WTO Chairs Programme) seçildi (tıklayınız). BİLGİ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran’ın Türkiye’yi temsil edeceği program, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerdeki uluslararası ticaretle ilgili akademik çalışmaları desteklemeyi hedefliyor. DTÖ tarafından “DTÖ Kürsüsü” unvanı ile ödüllendirilen İstanbul Bilgi Üniversitesi projesi, Hukuk Fakültesi bünyesinde 2015'de kurulmuş olan “Uluslararası Ticaret Hukuku ve Tahkim Araştırma ve Uygulama Merkezi” tarafından hayata geçirilecektir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Fakültemiz 2010 yılında Almanya’nın en prestijli hukuk fakültelerinden biri olan Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile ‘Türk-Alman Ekonomi Hukuku’ alanında Türkiye’nin ilk ortak diplomalı hukuk yüksek lisans programını hayata geçirmiş ve mezun vermeye başlamıştır. Programa katılan öğrenciler bir dönem Köln Üniversitesi’nde bir dönem İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alarak ortak diplomalı LL.M. unvanı kazanabilmektedir.  Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

Diğer yandan Fakültemiz, 2015 yılında İsviçreli hukuk bürosu Schellenberg Wittmer Ltd. ile birlikte “İstanbul Uluslararası İnşaat Hukuku Konferansları” projesini hayata geçirmiştir. Bu proje inşaat endüstrisinin profesyonellerini, uluslararası inşaat konusunda uzmanlaşmış avukatları ve akademisyenleri bir araya getirerek inşaat sektörünün sorunlu ve çetrefil başlıkları üzerine birlikte düşünmeyi ve tartışmayı hedeflemektedir. Proje çerçevesinde üç ana faaliyet söz konusu olacaktır. Bunlar konferanslar düzenlemek, yayın yapmak ve hukuki eğitim vermektir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

BİLGİ Hukuk Fakültesi, öğretim üyelerinin yurt dışında ders vermesi ve dünyaya açılması konusunda da çok duyarlıdır. Bugüne kadar Bucerius Law School (Hamburg, Almanya), Pittsburgh University ve Vanderbilt University (ABD) LL.M. in International Trade Law, Turin (Italya), Bern ve St. Gallen Universitaet (İsviçre), Alexander von Humboldt Universitaet (Berlin, Almanya), Melbourne University (Avustralya) gibi dünyanın çok çeşitli ülkelesinde hocalarımız ders vermek için davet almış ve blok seminerler yoluyla orada da eğitimlere dahil olmuşlardır.  

BİLGİ Hukuk Fakültesi dünyanın farklı yerlerinden katılımcıların katkı sunduğu uluslararası seminerlere de ev sahipliği yapmaktadır. Rekabet Hukuku ve Politikası Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, Prof. Dr. Kerem Cem Sanlı koordinatörlüğünde düzenlenen Uygulamalı Rekabet Hukuku Seminerleri ile farklı hukuk sistemlerinden uygulamacılar ve akademisyenler bir araya gelmektedir. Bu sayede seminer katılımcıları hem Türk hem de mukayeseli rekabet hukuku uygulamasına ilişkin derinlemesine sunumlardan faydalanabilmektedir. 2024 Bahar döneminde düzenlenen seminer programına ulaşmak için tıklayınız.Uluslararası Fikri Mülkiyet Staj imkanı için tıklayınız.

Erasmus stajları için tıklayınız.