Mezunlar

Yasemin Karaca

Yasemin Karaca

Görsel İletişim Tasarımı, 2014 mezunu
Fotoğrafçı

Communication, Müşteri İlişkileri Uzmanı

"Üniversitemizin, Görsel İletişim Tasarımı Lisans Programı’nın 2014 mezunlarından biriyim. İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı dışında geleceğiniz için hedeflediğiniz mesleğe dair yan dersleri alabilmenize olanak sağlıyor. Birçok öğrenci birinci ve ikinci sınıfta yeteneklerini, ne istediklerini anlamış oluyor ve bunun üzerine ders seçimleri yapabiliyorlar. Bu durum hem akademik hem de mesleki olarak bana ve sınıf arkadaşlarıma çok şey kattı. 

Dört senelik eğitim boyunca yoğun bir tempoda neredeyse her hafta farklı projeler ve tasarım çözümleri ürettik. Profesyonel hayatımda da fikir üretme aşamasını hızlı ve işlevsel olarak gerçekleştirmemin nedenini de, bölümün bu özelliğine borçlu olduğumu söyleyebilirim. Birinci sınıftan son sınıfa kadar karşılaştığımız yoğun eleştiri süreci de, hem kendinizi geliştirmemi hem de profesyonel bir tasarımcı olarak iş hayatında sağlam durmamı sağladı. 

Tüm bunların da yardımıyla, ben de iş hayatıma freelance fotoğrafçı olarak devam etmekteyim. Mekan ve ürün çekimleri yapıyor ve moda fotoğrafçısı olma hayalimi gerçekleştirmek için çalışıyorum."

Uğur Matban

Görsel İletişim Tasarımı, 2015 mezunu
Sanat Yönetmeni, Rafineri

Uğur Matban


"BİLGİ VCD, öğrencilerin akademisyenlerden olduğu kadar birbirlerinden de bir şeyler öğrendiği bir bölüm. Okuldaki ilk senemde, üzerinde tartışılarak yapılan, ete kemiğe bürünen çalışmalar ve sergi toplantıları, ilk "beyin fırtınaları"ydı benim için. Görsel iletişim tasarımının farklı alanlarıyla, ciddi ve modern anlamda haşır neşir olan insanların tek bir zihin olduğu bir ortamda da zaten aksi beklenemez.
Tek bir disiplinin beraberinde getirdiği gelenekçi değerlere saplanıp kalmak yerine disiplinlerarası alışverişin nimetlerinden faydalanabileceğiniz bir bölüm burası. Tasarımcı olarak duruşunuz da bu disiplinlerarası düstur çerçevesinde şekillenmeye başlıyor. Her yeni ödev, her yeni proje, iletişim tasarımı yetisi ve yetenekleriyle çözülmeyi bekleyen görsel bir problem aynı zamanda ve bu problemlere çözüm getirme süreci de son derece tatmin edici.
Tabii her hazzın bazı ufak tefek bedelleri yok değil. Gözaltı morluklarından bahsetmemiştik değil mi? Şu anda da Rafineri'de, sanat yönetmenliği görevini ifa etmek suretiyle tazeliyorum kendilerini. Hatta artık yakıştıklarını düşünmeye başlıyorum sanırım."