Programın Dili ve Burs Olanakları

Sunulan dersler İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Türkçe, Köln Üniversitesi’nde ise Almanca dilinde yürütülmektedir.

Programın katılımcılara önemli bir katkısı, katılımcıların Türk ve Alman ekonomi hukuku terminolojisine hakim olmasını sağlamaktır. Bu amaçla Türkiye’den Almanya’ya bu Program kapsamında giden öğrencilere Köln Üniversitesi’nde çeşitli dil kursu olanakları ücretsiz olarak sunulmaktadır: 

  • Dil düzeyi yeterli olan öğrencilere özellikle hukuk terminolojisine hakim olmaları için, derslere başlamadan Eylül ayında ek bir “Hukukçular için Almanca” dersi sunulmaktadır. 
  • Dil düzeyi henüz B2 seviyesinde olan öğrencilere programa başlamadan bahar yarıyılında Köln’de bir dönem ücretsiz Almanca dil dersi sunulmaktadır. 

  

Bu dersler herhangi bir ücrete tabi olmamakla birlikte, öğrencilerin kendi yaşam masraflarını (yaklaşık 600.-1.100 Euro + 250 Euro harç) karşılamaları beklenmektedir. Dil kurslarından faydalanmak isteyen adayların erken başvuruda bulunması gerekmektedir. Öğrencilerin programa devam edebilmesi için dil kursları sonunda C2 düzeyinde Almanca seviyesine ulaşmış olmaları gerekmektedir. Her seviye için seviye tespit sınavı Köln Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

Ayrıca, İstanbul Barosu’na bağlı avukatlara %50 indirim uygulanacaktır.