TÜBİTAK Ödülleri

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilim Ödülü, Özel Ödül, Hizmet Ödülü ve Teşvik Ödülü ile Kutup Çalışmaları Ödülü olmak üzere beş kategoride ödül vermektedir. Ayrıca TÜBİTAK’ın Teşvik Ödülü’ne eşdeğer sayılan “Gelişmekte Olan Dünya İçin Bilimler Akademisi (TWAS) Teşvik Ödülü” bulunmaktadır.

Bilim Ödülü: Türkiye’de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilir.

Özel Ödül: Bilim Ödülü eş değeri olarak yurtdışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hayattaki bilim insanlarına verilir.

Hizmet Ödülü: Türkiye’de bilim ve teknolojinin gelişmesine üstün hizmetlerde bulunmuş kişilere verilir. Hizmet Ödülü için hayatta olmayan bilim insanları da aday gösterilebilir.

Teşvik Ödülü: Yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de yerleşik olan, hayattaki bilim insanlarına verilir.

Kutup Çalışmaları Ödülü: Teşvik Ödülü eş değeri olan bu ödül, Kutup çalışmaları alanında bilime önemli katkılarda bulunmuş, genç araştırmacı ve bilim insanlarına verilir. "Kutup Çalışmaları Ödülü" ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de yerleşik olan, hayattaki bilim insanlarına verilir.

TÜBİTAK Gelişmekte Olan Dünya İçin Bilimler Akademisi (TWAS) Teşvik Ödülü:  Matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanlarında her yıl dönüşümlü olarak verilmektedir. Yaptığı çalışmalarla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip genç bilim insanlarına verilir.

Detaylı bilgi için tıklayın.


Ödül Alanlar

ÖDÜL BAŞLIĞI

ÖĞRETİM ÜYESİ

YIL

TÜBİTAK RESEARCH AWARD ON INTERNALLY DISPLACED PEOPLE IN TURKEY- BİLİM - SANAT ÖDÜLLERI 

AYHAN KAYA

2007