Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Ödülleri

Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri

TÜBA, bilim insanlarını teşvik etmek amacıyla 2015 yılından bu yana Uluslararası TÜBA Akademi Ödülleri’ni vermektedir. Ödüller, her yıl “Fen ve Mühendislik Bilimleri”,

“Sağlık ve Yaşam Bilimleri”, “Sosyal ve Beşeri Bilimler” olmak üzere üç kategoride alanında özgün, öncü ve çığır açıcı çalışmalara verilmektedir.

Her yıl ödüllerden biri üç alan arasında dönüşümlü olarak, yalnızca Türkiye’den veya Türkiye bağlantılı bilim insanlarına verilmektedir. Aday gösterilen bilim insanlarının çalışmaları ve katkıları üç ödül alanında oluşturulan TÜBA Ödül Komitelerince yerli ve yabancı hakem görüşleri alınarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucunda komitelerin önerileri Akademi Konseyi’ne sunulur ve ödül sahipleri Akademi Konseyi tarafından belirlenir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

TÜBA-Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri (GEBİP)

Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülleri Programı (TÜBA-GEBİP) araştırmalarıyla ön plana çıkmış genç bilim insanlarını teşvik etmek, akademi alanındaki etkileşimlerini güçlendirmek ve akademik ve mali açıdan desteklenmelerini sağlamak amacıyla 2001 yılından bu yana düzenlenmektedir.

TÜBA-GEBİP Ödülleri, tüm bilim alanlarında çalışan, sağlık bilimlerinde uzmanlık, diğer bilim dallarında doktora derecesini almış, Türkiye’de çalışan veya Türkiye’de çalışma kararını vermiş, 39 yaşını doldurmamış genç bilim insanlarının başvurusuna açıktır. 2018 yılından itibaren kadın adayların her bir doğumu için 39 yaş sınırına bir yıl ilave edilmesine karar verilmiştir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

TÜBA-Bilimsel Telif Eser Ödülleri (TESEP)

TÜBA, “Bilimsel Telif Eser Ödülleri Programı (TÜBA-TESEP)” ile üniversitelere yönelik nitelikli Türkçe telif eser üretimini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ödül Programı’na, üniversitelerde her seviyede okutulan ya da okutulması, yararlanılması mümkün telif eserler için başvurulabilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın.


Ödül Alanlar

ÖDÜL BAŞLIĞI

ÖĞRETİM ÜYESİ

YIL

ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI (GEBİP)

AYHAN KAYA

2005

ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI (GEBİP)

YEŞİM ATAMER

2006

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA)- SOSYAL BİLİMLER TEŞVİK ÖDÜLÜ

İPEK ÖZKAL SANVER

2006

ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI (GEBİP)

REMZİ SANVER

2007

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA)- ÜSTÜN BAŞARILI GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ

SERKANT ALİ ÇETİN

2008

TURKISH ACADEMY OF SCIENCES (TÜBA)- BEST TEXTBOOK PRIZE 2013

AYHAN KAYA
ÖZGE ONURSAL-BEŞGÜL
SENEM AYDIN-DÜZGIT
YAPRAK GÜRSOY

2013

TÜRKİYE BİLİMLER AKADEMİSİ (TÜBA)- BİLİMSEL TELİF ESER ÖDÜLÜ

HASRET DİKİCİ BİLGİN

2014

SCIENCE ACADEMY- YOUNG SCIENTISTS AWARD

YAPRAK GÜRSOY

2016