CEA Akreditasyon

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı dil programlarının yüksek kalitesini vurgulamak ve dil eğitiminde mükemmeliği sağlamak amacıyla dünyanın en önemli İngilizce eğitimi kalite belgesi olan CEA (Commission on English Language Program Accreditation) akreditasyonunu almak için 2013 yılında başvuruda bulunmuştur. CEA, İngilizce dil eğitim kurumlarının ve programlarının akreditasyonu alanında ABD Eğitim Bakanlığı ve Association of Specialized and Professional Accreditors (ASPA) tarafından tanınan tek akreditasyon kurumu olma özelliğinin yanı sıra, İngilizce Dil Eğitimi akreditasyonları arasında da en kapsamlı akreditasyonlardan biri olma özelliğini taşımaktadır.

Başvurudan sonraki süre zarfında, programın amaçlarından müfredatına, ölçme değerlendirme yöntemlerinden, eğitmen kalitesi ve servislerine kadar 11 başlık altında gruplanan alanlar gözden geçirilmiş, gerekli yerlerde ve süreçlerde iyileştirmeler sağlanmış ve öz denetim süreçleri geliştirilmiştir. İki yıldan fazla süren yoğun çalışmalar ve hazırlıklar sonucunda, İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nın CEA’in belirlediği 44 kalite standardını sağladığına ve bu standartları sürdürebileceğine karar verilerek ilk başvuruda verilebilecek en uzun akreditasyon süresi ile 5 seneliğine akredite edilmesine karar verilmiştir. Bu kararla birlikte İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık programı Türkiye’de bu akreditasyona sahip üçüncü program olmuştur.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilgi, dünyanın en iyi üniversiteleriyle aynı lige yerleşme hedefi doğrultusunda çok önemli bir başarı daha elde etti. Türkiye’de öğrencilerine gerçek bir uluslararası eğitim deneyimi sunan sayılı yükseköğretim kurumlarından biri olan Bilgi, bu alandaki gücüne güç katmaya devam ediyor. Bu sayede gençlere, küresel hareketlilik ve düşünme yetkinlikleri kazandırma ve kendilerini ‘dünya vatandaşları’ olarak yetiştirme olanağı sunabiliyor” dedi.

Bilgi İngilizce Dil Programları Direktörü Didem Mutçalıoğlu ise, “CEA akreditasyonu, Bilgi’nin İngilizce dil eğitiminde Türkiye sınırlarını aştığını gösteren çok önemli bir kalite belgesi. Bu akreditasyon, eğitim kalitesini tescillemesinin yanı sıra kalitenin sürekli gelişimine ve sürdürülebilir olmasına olanak sağlıyor. İngilizce Hazırlık programımızda verilen eğitim, bu alanın en yetkin kuruluşlarından biri tarafından tescillendiği için onur duyuyoruz. Bu akreditasyonla, Bilgi öğrencilerine en yüksek kalite standartlarıyla hizmet vermeye devam edeceğimizin de sözünü vermiş oluyoruz” dedi.

 

CEA hakkında daha fazla bilgi almak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz www.cea-accredit.org.