Genel Bilgi

Covid 19 önlemleri çerçevesinde BİLET 1. Aşama ve BİLET 2. Aşama Sınavlarının çevrimiçi (online) verilmesi söz konusu olabilir. Bununla ilgili karar sınav tarihine yakın koşullar doğrutusunda alınacak ve öğrencilerle önceden paylaşılacaktır.

BİLET 1. Aşama ve BİLET 2. Aşama Sınavlarının çevrimiçi (online) verilmesi söz konusu olduğunda öğrencilerin aşağıdaki teknik ekipmanları temin etmeleri gerekmektedir.

  • Internet bağlantısı
  • Kameralı masaüstü ya da dizüstü bilgisayar
  • Kameralı cep telefonu
  • Mikrofon
  • Video konferans uygulaması (Yüklenmesi gereken uygulama ile ilgili detaylar üniversite kayıt  sürecinde paylaşılacaktır)
  • Sınavı tek başınıza alacağınız ve bilgisayar ekranı ile kendi görüntünüzün cep kameranız ile görüleceği sınav ortamı

BİLET 1. Aşama Sınavı (Seviye Tespit Sınavı):

Seviye Tespit Sınavı dil bilgisi ve okuma becerilerini ölçen çoktan seçmeli bir sınavdır. Bu sınavnın iki amacı vardır. Hem öğrencinin İngilizce seviyesini hem de BİLET 2. Aşama’ya girecek öğrencileri belirler. Çoktan seçmeli 20 okuma, 30 dilbilgisi sorusundan oluşur.

Bu sınavdan 34 veya üzeri puan alan öğrenciler, BİLET 2. Aşama Sınavı’na girmeye hak kazanmış olurlar.

BİLET 2. Aşama Sınavı (Hazırlık Muafiyet Sınavı):

BİLET 2. Aşama, iki güne yayılmış olan ve öğrencilerin konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçen bir yeterlilik sınavıdır.

BİLET 2. Aşama Sınavı’ndan 60 veya üstü puan alan öğrenciler lisans programlarına başlayabilirler. Bu puan sınırının altında kalan öğrenciler Hazırlık Programı’nı takip ederler.

Hazırlık Programı’na devam edecek öğrencilerin hangi seviyeden başlayacakları BİLET 1. Aşama Sınavı’ndan aldıkları puana göre belirlenir. 

Sınav örnekleri ve daha detaylı bilgi için bakınız:

İngilizce Hazırlık Programı Yeni Kayıt Kitapçığı veya (Örnek Sınav)

Örnek Sınav Cevap Anahtarı