Sıkça Sorulan Sorular

1) İngilizce Hazırlık Programı’nda İngilizce öğrenmek için 1 sene yeterli midir? İlk seviyeden başlarsam bir senede İngilizce’yi halledebilir miyim? İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı tüm seviyeden başlayan öğrencilerin -başarılı olmaları durumunda- Eylül ayında İngilizce Hazırlık Programı’nı bitirebilecekleri şekilde geliştirilmiştir. Program derslerine devam eden, düzenli çalışan, ödevlerini yapan ve sınıf dışı kaynakları kullanan tüm öğrencilerin başarılı olabileceği bir yapı içinde düzenlenmiştir. Bu yüzden, öğrencilerin dersleri takip etmesi ve sınıf dışı çalışmaları eksiksiz yerine getirmesi çok önemlidir.

2) Yaz Okulu ücretli mi? Yaz okulu sadece 1. Seviyede başlamış ve hiç kalmadan yaz döneminde 5. Seviye okuma hakkı elde etmiş 1. Seviye başlangıçlı öğrencilere ücretsizdir çünkü bu öğrenciler için yaz okulu programın bir parçasıdır. Diğer tüm öğrenciler için yaz okulu ücretlidir çünkü bu diğer öğrenciler aynı seviyede bir kez ya da daha fazla kaldıkları için yaz okulundan önce hazırlığı bitirememişlerdir ve 2 yarıyıl (4 dönem) içinde İngilizce Hazırlık Programı’nı bitiremezlerse, Yaz Okulu’na devam edip başarıyla tamamlayarak İngilizce Hazırlık Programı’nı bitirebileceklerdir. Yaz Okulu’na devam etmeyen öğrenciler, yaz sonu yapılacak BİLET Sınavı’ndan en az 60 puan alabilirlerse İngilizce Hazırlık Programı’nı bitirebilirler.

3) Bilgi Üniversitesi öğrencisi olduğuma dair belgeyi nereden alabilirim? Öğrenci sayfanıza girip öğrenci işlerinden belge talebinde bulunduktan sonra belgeniz hazır olduğunda Santral Kampüsündeki Öğrenci İşleri Ofisine gidip alabilirsiniz. Öğrenci sayfalarınıza ulaşmak için tıklayın.

4) Sınıf bilgilerimi nereden alabilirim? Öğrenci sayfanızdan veya  BZ 09 numaralı ofisteki öğrenci danışmanından alabilirsiniz. Öğrenci sayfalarınıza ulaşmak için tıklayın.

5) Gelişim Testi sonucumu nereden öğrenebilirim? Öğrenci sayfanızdan öğrenebilirsiniz. Öğrenci sayfalarınıza ulaşmak için tıklayın.

6) Öğrenci kimliğim yanımda değil sınava girebilmem için ne yapmam gerekiyor? B Binası BZ 09 no.lu ofiste bulunan Öğrenci İşlerinden, okulda öğrenci olduğunuza dair belge alabilirsiniz.

7) Maddi hata itiraz dilekçemi nereye vermeliyim? Maddi hata itiraz dilekçeleri sınav sonuçları açıklandıktan sonra 3 iş günü içerisinde BZ 09 no.lu ofisteki öğrenci danışmanına teslim edilmeli; geri bildirimi yine Öğrenci İŞleri Temsilcisinden alabilirsiniz.

8) Sağlık raporumu ve herhangi bir nedenden dolayı yapmış olduğum devamsızlık belgesini nereye teslim etmeliyim? Sağlık raporları ve devamsızlık belgeleri BZ 09’da bulunan Öğrenci İşleri’ne teslim edilmelidir.

9) Okul servisleri ile ilgili bilgi nereden alabilirim? Okul servisleri ile ilgili bilgiyi okulun ana sayfasında bulabilirsiniz. Ulaşım bilgileri için tıklayın.

10) Kitaplar ücretli midir, nereden temin edebilirim? Burslu, burssuz tüm öğrenciler için kitaplar ücretlidir.Kuştepe Kampüsündeki Kitabevinden temin edebilirsiniz.

11) Kayıt dondurma ve ya kayıt sildirme işlemleri için nereye başvurabilirim? Santral Kampüsünde bulunan öğrenci işlerine başvurabilirsiniz.

12) Psikolojik danışmanlık için nereden destek alabilirim? Her kampüste bulunan Psikolojik Danışmanlık Birimine online başvuru yaparak randevu alabilirsiniz. Psikolojik Danışmanlık hizmetleriyle ilgili bilgi almak için tıklayınız.  Yukarıda bulunan sorularla ilgili detaylı bilgiyi Bilgi Üniversitesi web sayfasından ve de İngilizce Hazırlık Programı El Kitabından alabilirsiniz.