Yurtdışında Hazırlık

Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri Amerika’da anlaşmalı olduğumuz 17 farklı eyalette 25 farklı üniversitede eğitimlerinin bir kısmını veya tamamını alabilirler.

Kimler Katılabilir?

Yeni kayıt olan, irregular (hazırlık eğitimini güz döneminin sonunda tamamlayan) ya da isteğe bağlı olarak hazırlık eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimiz bu programdan yararlanabilir. 

Katılım Koşulları 

Minimum 7 haftalık bir sürenin ABD’deki üniversitelerde geçirilmesi gerekmektedir. Öğrencilerimizin belirli bir seviyede olması beklenmemektedir.  Öğrenci seviyelerinin belirlenmesi için eğitim alınacak üniversitenin seviye tespit sınavının alınması gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak ilgili seviye tespit sınavı online olarak Türkiye’de ya da üniversitenin kendi kampüsünde alınabilir. Başvuruların program başlangıç tarihinden 30 ile 45 gün öncesinde yapılması gerekmektedir. Eğitim ücretlerine yaşam giderleri ve konaklama ücretleri dahil değildir. 

Avantajlar

Hazırlık Programı’nın belirli bir kısmının ya da tamamının yurtdışında tamamlanması öğrencilerimize aşağıdaki avantajları sağlayacaktır.

- Hazırlık eğitiminin anadili İngilizce olan bir ülkede alınmasıyla İngilizce’yi ders dışında günlük hayat içerisinde de kullanma fırsatı. Üniversite dahilinde düzenlenen aktiviteler ile dilin daha aktif kullanılması.    

- Farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile kurulan arkadaşlıklar sayesinde değişik kültürlerin tanınması, yeni bakış açılarının kazanılması. 

- Yurtdışında eğitim tecrübesinin üniversite eğitiminin başlangıcında alınmasıyla bu vizyonun lisans ve diğer eğitim kademelerinde devam etmesi. 

- Sunum, eleştirel düşünme, topluluk önünde konuşma ve akademik araştırma gibi yeteneklerin edinilmesi. 

- Genç yaşta yurtdışında yaşayarak sorumluluk duygusunun artması. 

Yurtdışında Hazırlık

Anlaşmalı Olduğumuz Üniversiteler   

University of Pennsylvania UPENN (Philadelphia, PA)
University of California Irvine (Irvine, CA)
Hofstra University (Hofstra NY)
College of Mount Saint Vincent (Riverdale NY)
Dominican University (Chicago, IL)
Marquette University (Milwaukee, WI)
Concordia University (Portland, OR)
Barry University (Miami, FL)
Dominican University of California (SF North Bay, CA)
Santa Rosa College (Santa Rosa, CA)
Coastal Carolina University (Myrtle Beach, SC)
Florida Ins. of Technology (Melbourne, FL)
Eckerd College (St. Petersburg, FL)
Hawaii Pacific University (Hawaii, HI)
Saint Joseph's University (Philadelphia, PA)
California Lutheran University (Thousand Oaks, CA)
Fairleigh Dickinson University (Teaneck, NJ)
Middle Tennessee State University (Nashville, TN)
Oklahoma City University (Oklahoma City, OK)
West Chester University (Philadelphia-West Chester)
University of Missouri - St. Louis (St. Louis, MO)
University of St. Thomas (St. Paul, MN)
Case Western Reserve University (Cleveland, OH)
Indiana University-Purdue University Fort Wayne (Fort Wayne, IN)
Louisiana Tech University (Ruston, LA) 

Başlangıç tarihleri kuruma göre değişiklik göstermektedir. Talep edildiği takdirde detaylı bilgi verilecektir. 

Bitirme Koşulları Bilgi Üniversitesi Hazırlık Programı’nı tamamlayabilmek için 5. seviyenin bitirilmesi gerekmektedir. İlgili üniversitelerin bitirme denklik seviyeleri aşağıdaki gibidir.

University of Pennsylvania - Seviye 500 University California Irvine - Seviye 4 ELS - Seviye 106 - 107

Daha detaylı bilgi için:

Uluslararası Merkez Onur GÜNER bilateral@bilgi.edu.tr 0 212 311 73 39

Öğrenci Hikayeleri :


Ahmet Kaymaz

Hukuk

University Of California, Irvine

Hazırlığı erken bitirmiştim ve irregular öğrenci olmamak için okulumu dondurmayı planlıyordum. Aynı zamanda aklımda diğer yarı dönemde İngilizce’mi daha da geliştirebilmek için birkaç plan vardı.

Bu sırada Bilgi’nin yurtdışı olanaklarını araştırdım ve University of California, Irvine’da kendimi geliştirebileceğimi düşündüm. Uluslararası Merkez ile görüşüp sınavlara başvuruda bulundum.

İlk haftalar zorlu bir adaptasyon süreci yaşamadım. Çünkü globalleşen dünya sayesinde diğer kültürleri tanımak o kadar da zor değil. Ama tabii ki üniversite adaptasyon sürecinde zorluk çeken öğrenciler için psikolojik destek sağlıyor. Hatta çıkardıkları bir uygulama ile insanların kendi ülkesinden insanlardan destek almalarını sağlıyorlardı.

Ders esnasında size her zaman kültürle ilgili anekdotlar veriliyor ve siz bu kültürü sokakta veyahut okul gezileriyle yakından inceleyebiliyorsunuz. Okulun size sunduğu en önemli yarar ise farklı kültürler ile birlikte çalışma şansı. Verilen grup sunum ödevleri ile veya sınıf içi grup çalışmalarıyla farklı kültürler ile birlikte çalışmayı öğreniyorsunuz.

Okulun sadece 6. seviye olan öğrencilere sunduğu bir olanak var. O da canlı mahkeme izleme ve provasını yapma. Aynı zamanda konuşma dersinin bir konusu da Amerikan hukuk sistemi. Derin anlatılmıyor tabii ki. Fakat çok yararlı. Bir hukuk öğrencisi olarak çok eğlenmiştim.

Herkesin yaşaması gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyor ve Bilgi Üniversitesi bana bu olanakları sunduğu için iyi ki Bilgi Üniversitesi’ni seçmişim diyorum.


Deniz Yörüsün

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Hofstra University

Amerika'daki ELS hazırlık okulum için rüyaydı gerçek oldu diyebileceğim muhteşem bir tecrübe ve öğreti diyebilirim.

Nisan-Mayıs-Haziran ayı boyunca Hempstead-New York’ta bulunan Hofstra Üniversitesi-ELS kampüsünde İngilizce hazırlık bölümünü tamamladım. Amerikan eğitim sistemine göre 107-108 ve 109 İngilizce öğrenim seviyesindeki dersleri tamamlayarak advance seviyesine ulaştım ve sertifikamı aldım. Okulun kampüsüne yerleştikten itibaren uluslararası öğrencilerden oluşmuş yatılı bir öğrenci kampüs ortamında sadece İngilizce konuşup yazdığımız ve tüm sohbetlerin İngilizce yapıldığı bir ortamdaydım. Her gün saat 09.00 ile 16.00 arasında oldukça tecrübeli öğretmenlerden gramer, kelime, okuma, yazma ve dinleme konularında çok yoğun bir İngilizce eğitimi aldım.

Hofstra Üniversitesi’nde uluslararası dil öğrencileri haricinde 12.000 öğrenci yer alıyordu ve kampüs çok büyüktü. Her yer yemyeşildi. Fitness, futbol, outdoor sporlar ve yüzme olanakları çok fazlaydı ve bizler de bundan faydalanabiliyorduk. Ayrıca okulun içinde kendi müzesi dahi vardı. ELS organizasyonu ile müzede de iki saat aktivite yaptık ve çok keyif aldık.

Ayrıca ELS ve okulun düzenlediği birçok organizasyona katılarak bunlardan büyük bir keyif aldım. Bazıları: Çok ünlü bir Broadway gösterisi olan Operadaki Hayaleti sınıf arkadaşlarımızla büyük bir keyifle izledik. Manhattan etrafında 500 öğrencinin olduğu bir tekne gezisine katıldım. Ayrıca ELS, alışveriş ihtiyaçlarımıza yönelik Outlet’e gitme organizasyonu yaptı. 

Okul New York’a çok yakın olduğu için tren, metro gibi toplu taşıma araçları ile her yere kolayca gidip gelme imkanı buldum. Gerçekten bir Amerikalı gibi yaşadım ve hafta sonlarında da New York’u keşfettim diyebilirim. Öğretmenler çok yardımcı oldular ve öğretmek konusunda gerçekten çok hevesliler. İngilizce konuşma ve yazma konusunda Amerika’daki eğitim benim seviyemi çok iyi bir düzeye taşımıştır. Kendi üniversitem Bilgi’ye de bu imkanı bana sunduğu ve koordinasyonu sağladığı için kocaman teşekkür ediyorum. Herkese bunu şiddetle tavsiye ediyorum.