Hazırlık Muafiyet Şartları

Üniversitemiz’e yeni kayıt yaptıran, İngilizce Hazırlık Programı’na devam etmekte olan veya İngilizce Hazırlık Programı’ndan ilişiği kesilen öğrenciler, eşdeğerliliği kabul edilen uluslararası sınavlardan, kabul edilen düzeyde puan aldıklarını belgelerlerse -son iki (2) sene içinde alınmış olmaları koşuluyla- İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutulurlar. Bu öğrenciler, kayıtlı oldukları önlisans ya da lisans programına ancak 1. yarıyıl başında ya da 2. yarıyıl başında başlayabilirler.

Denkliği kabul edilen sınavlar ve eşdeğer puanları aşağıdaki gibidir: 

Sınav

BİLET

TOEFL IBT

First Certificate in English (FCE)

Cambridge Certificate in Advanced English (CAE)

Cambridge Proficiency Exam (CPE)

KPDS/ ÜDS/ YDS/YÖKDİL

PTE Academic

Lisans Bölümleri

60

75

B

C

C

65

60Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesinin 6. Madde, 3. Fıkra, d ve m bendine göre BİLET sınavına yukarıdaki tabloda eşdeğer gösterilen sınavların geçerli sayılması için aşağıdaki şartlar aranır:

d) Sınav Türkiye’de yapılıyorsa, sadece devlet üniversitesine ait binalarda yapıyor olması,

m) Sınavlarını bir grup adaya özel yapıyor olmaması; bu grup haricinde başvuruya kapalı ve/veya toplu kayıt suretiyle yapmaması.


ÖNEMLİ NOT: Kayıt sırasında alınan TOEFL belgelerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne verilen kodun (8256) olması gerekmektedir. Daha önceden alınmış veya üzerinde 8256 kodu olmayan TOEFL belgeleri geçersiz sayılacaktır. İlave sonuç belgeleri merkeze telefon edilerek, TOEFL online kayıt sisteminden online olarak istenebilir, veya TOEFL iBT Bilgi ve Kayıt Bülteni'nde bulunan Sonuç Belgesi Talep Formu (Score Report Request Form) gönderilerek talep edilebilir.

ÖNEMLİ NOT 2: TOEFL Home Edition kabul edilmemektedir. Ayrıca Türkiye dışında alınmış sınavların yetkili sınav merkezinde ve gözetimli ortamda yapılmış olması gerekmektedir.