Genel Bilgi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bölümlerin çoğunun eğitim dili İngilizce’dir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin eğitim-öğretim dili İngilizce olan bölümlerinde öğrencilerin dersleri takip edebilmesi için İngilizce bilgilerinin belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Her akademik yılın başında, tüm öğrencilere iki aşamalı İngilizce Seviye Tespit Sınavı (BİLET) verilmektedir. Bu sınav sonucunda, önlisans/lisans programlarındaki dersleri anlamaya yetecek İngilizce dil düzeyinin altında olan öğrenciler, dil becerileri yeterli seviyeye gelene kadar İngilizce Hazırlık Programı’na devam ederler. İstanbul Bilgi Üniversitesi, İngilizce Hazırlık Programı fakültelerindeki ilk dönemlerine başlamadan önce her yıl ortalama 2.500 öğrenciye İngilizce eğitimi verir.

BİLGİ Hazırlık Programı, öğrencilerine ilerideki akademik çalışmalarını devam ettirecek yeterlikte İngilizce dil becerisi seviyesine getirmekte yol gösteren, iyi eğitimli, deneyimli ve öğrencileriyle yakından ilgilenen eğitimci kadrosu aracılığıyla modern eğitim yöntemlerini kullanarak sunar. Programın ana hedefi, öğrencilerini hem akademik hem sosyal yaşamlarında kendilerini İngilizce dilinde akıcı bir şekilde ifade edebilen bireyler olabilmeleri için gereken dil becerileriyle donatmaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, bir Laureate International Universities Network kurumudur. Laureate dünya çapında pek çok ülkede kampüs içi ya da çevrimiçi eğitim olanakları sunan seçkin üniversitelerinde, öğrencilerine kaliteli bir üniversite eğitimi sağlayan, dünyanın tek network üniversitesidir. İstanbul Bilgi Üniversitesi bu kurumun şu an itibariyle dünyanın Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa,  Asya, Afrika ve Ortadoğu’da olmak üzere 30’dan fazla ülkesinde bulunan 75’den fazla üniversitesinden biridir.

BİLGİ İngilizce Hazırlık Programı da, 2009-2010 Akademik Yılı’ndan bu yana Laureate İngilizce Dil Programları dahilinde eğitim vermektedir. Laureate ağının bir üyesi olması sayesinde, İngilizce  Dil Programlarımız dünyaca ünlü 3  kurumla birlikte çalışma olanağına sahiptir: 

  • Cambridge University Press: İngilizce dil öğretiminde dünya çapında lider bir kurumdur ve programımızın yazılı ve dijital eğitim araçlarını sağlar. 
  • Cambridge English Sınavları: IELTS dahil dünya çapında kabul edilen birçok sınav veren bu kurum, sınavlarımızın karşılaştırılması ve Avrupa Dil Çerçevesi kıstaslarına uyumu ile ilgili konularda destek verir. 
  • Bell Educational Trust: Dil öğretmeni eğitimi veren dünyadaki sayılı kurumlardan biri olan bu kurumla Dil Programlarımızın kalite denetimi ve öğretmen eğitimi konularında işbirliği yapılmaktadır.

 

İngilizce Hazırlık Programı’nın amacı, öğrencilerin akademik hayatlarında başarılı olabilmeleri; İngilizce’nin iletişim aracı olarak kullanıldığı farklı çevrelerde kendilerini ifade edebilmeleri ve bilgi alışverişinde bulunabilmeleri için gerekli olan dil becerilerini kazandırmaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler en son geliştirilen eğitim teknolojilerinden destek alarak eğitim görürler. Öğrenciler çevrimiçi çalışmalar yaparak yeterince pratik yapma imkânı bulurlar. Öğrencilerin dil öğrenimini desteklemek üzere İngilizce Hazırlık Programı'nda Bilgisayar Destekli Dil Öğrenim Merkezleri (CALL Centers) bulunmaktadır ve bu merkezler çeşitli dil öğretim programlarına serbest ve hızlı erişim fırsatı sunmaktadır. Öğrenciler, merkezlerdeki bilgisayarlar aracılığıyla, uygulanacak ders programlarına yönelik alıştırmaların yanı sıra oyunlar aracılığıyla eğlenerek, İngilizce’yi görsel ve işitsel anlamda kullanma ve geliştirme fırsatı bulabilirler. BİLGİ kütüphanelerindeki görsel arşivden seçme filmleri İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler. Öğrenciler, sevilen müzik parçalarının video kliplerini çalışma aktiviteleriyle dinleyebilir, ayrıca çalışmalarında faydalı olacak tüm internet sitelerine ulaşabilirler. Buradaki programlar, öğrencilerin ihtiyaçları ve önerileri doğrultusunda seçilmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, başarılı olmaları durumunda, tüm seviyedeki öğrencilerin bir akademik yıl içerisinde Hazırlık Programı’nı bitirebilecekleri şekilde geliştirilmiştir. Program, derslerine devam eden, düzenli çalışan, ödevlerini yapan ve sınıf dışı kaynakları kullanan tüm öğrencilerin başarılı olabileceği bir yapı içinde düzenlenmiştir. Bu nedenle, öğrencilerin dersleri takip etmesi ve sınıf dışı çalışmaları eksiksiz yerine getirmesi çok önemlidir.

İngilizce Hazırlık Programımız İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerine bunu mümkün kılmak için tüm olanakları hazırlamıştır. İngilizce bilmenin üniversite diploması kadar önemli olduğu günümüzde öğrencilerimiz için bir fırsat olan İngilizce Hazırlık Programımız’da öğrencilerimize eğitim vermekten ve onlarla çalışmaktan her zaman büyük keyif alıyor ve başarılarından çok gurur duyuyoruz.