Genel Bilgi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bölümlerin çoğunun eğitim dili İngilizce’dir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin eğitim-öğretim dili İngilizce olan bölümlerinde öğrencilerin dersleri takip edebilmesi için İngilizce bilgilerinin belirli bir seviyede olması gerekmektedir. Her akademik yılın başında, tüm öğrencilere iki aşamalı İngilizce Seviye Tespit Sınavı (BİLET) verilmektedir. Bu sınav sonucunda, önlisans/lisans programlarındaki dersleri anlamaya yetecek İngilizce dil düzeyinin altında olan öğrenciler, dil becerileri yeterli seviyeye gelene kadar İngilizce Hazırlık Programı’na devam ederler. İstanbul Bilgi Üniversitesi, İngilizce Hazırlık Programı fakültelerindeki ilk dönemlerine başlamadan önce her yıl ortalama 2.500 öğrenciye İngilizce eğitimi verir.

BİLGİ Hazırlık Programı, öğrencilerinin ilerideki akademik çalışmalarını devam ettirecek yeterlikte İngilizce dil becerisi kazanmalarında onlara yol gösteren, iyi eğitimli, deneyimli ve öğrencileriyle yakından ilgilenen eğitimci kadrosu aracılığıyla modern eğitim yöntemlerini kullanır. 

Programın ana hedefi, öğrencileri hem akademik hem sosyal yaşamlarında kendilerini İngilizce dilinde akıcı bir şekilde ifade edebilmeleri için gereken dil becerileriyle donatmaktır. Program, öğrencilerin akademik hayatlarında başarılı olabilmeleri; İngilizcenin iletişim aracı olarak kullanıldığı farklı çevrelerde kendilerini ifade edebilmeleri ve bilgi alışverişinde bulunabilmeleri için gerekli olan dil becerilerini onlara kazandırmayı amaçlamaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler en son geliştirilen eğitim teknolojilerinden destek alarak eğitim görürler. Öğrenciler çevrimiçi çalışmalar yaparak yeterince pratik yapma imkânı bulurlar. Öğrencilerin dil öğrenimini desteklemek üzere İngilizce Hazırlık Programı'nda Bilgisayar Destekli Dil Öğrenim Merkezleri (CALL Centers) bulunmaktadır ve bu merkezler çeşitli dil öğretim programlarına serbest ve hızlı erişim fırsatı sunmaktadır. Öğrenciler, merkezlerdeki bilgisayarlar aracılığıyla, uygulanacak ders programlarına yönelik alıştırmaların yanı sıra oyunlar aracılığıyla eğlenerek, İngilizce’yi görsel ve işitsel anlamda kullanma ve geliştirme fırsatı bulabilirler. BİLGİ kütüphanelerindeki görsel arşivden seçme filmleri İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler. Öğrenciler, sevilen müzik parçalarının video kliplerini çalışma aktiviteleriyle dinleyebilir, ayrıca çalışmalarında faydalı olacak tüm internet sitelerine ulaşabilirler. Buradaki programlar, öğrencilerin ihtiyaçları ve önerileri doğrultusunda seçilmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, başarılı olmaları durumunda, tüm seviyedeki öğrencilerin bir akademik yıl içerisinde Hazırlık Programı’nı bitirebilecekleri şekilde geliştirilmiştir. Program, derslerine devam eden, düzenli çalışan, ödevlerini yapan ve sınıf dışı kaynakları kullanan tüm öğrencilerin başarılı olabileceği bir yapı içinde düzenlenmiştir. Bu nedenle, öğrencilerin dersleri takip etmesi ve sınıf dışı çalışmaları eksiksiz yerine getirmesi çok önemlidir.


İngilizce Hazırlık Programımız İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerine bunu mümkün kılmak için tüm olanakları hazırlamıştır. İngilizce bilmenin üniversite diploması kadar önemli olduğu günümüzde öğrencilerimiz için bir fırsat olan İngilizce Hazırlık Programımızda öğrencilerimize eğitim vermekten ve onlarla çalışmaktan her zaman büyük keyif alıyor ve başarılarından çok gurur duyuyoruz.