Yurtdışı Hazırlık Programı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri ABD'nin dört eyaletindeki beş üniversitede ve Kanada'nın iki eyaletindeki üç üniversitede İngilizce hazırlık eğitimlerinin bir kısmını veya tamamını alabilirler.


Kimler Katılabilir?

Yeni kayıt olan, irregular (hazırlık eğitimini güz döneminin sonunda tamamlayan) ya da isteğe bağlı olarak hazırlık eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimiz bu programdan yararlanabilir.

Katılım Koşulları

Minimum 7 haftalık bir sürenin ilgili üniversitelerde geçirilmesi gerekmektedir.

Öğrencilerimizin belirli bir seviyede olması beklenmemektedir. 

Öğrenci seviyelerinin belirlenmesi için eğitim alınacak üniversitenin seviye tespit sınavının alınması gerekmektedir. Belirli üniversiteler için ilgili seviye tespit sınavı online olarak Türkiye’de alınabilir.

Başvuruların program başlangıç tarihinden 30 ile 45 gün öncesinde yapılması gerekmektedir.

Eğitim ücretlerine yaşam giderleri ve konaklama ücretleri dahil değildir.

Avantajlar

Hazırlık Programı’nın belirli bir kısmının ya da tamamının yurt dışında tamamlanması öğrencilerimize aşağıdaki avantajları sağlayacaktır.

- Hazırlık eğitiminin anadili İngilizce olan bir ülkede alınmasıyla İngilizce’yi ders dışında günlük hayat içerisinde de kullanma fırsatı. Üniversite dahilinde düzenlenen aktiviteler ile dilin daha aktif kullanılması.

- Farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile kurulan arkadaşlıklar sayesinde değişik kültürlerin tanınması, yeni bakış açılarının kazanılması.

- Yurt dışında eğitim tecrübesinin üniversite eğitiminin başlangıcında alınmasıyla bu vizyonun lisans ve diğer eğitim kademelerinde devam etmesi.

- Sunum, eleştirel düşünme, topluluk önünde konuşma ve akademik araştırma gibi yeteneklerin edinilmesi.

- Genç yaşta yurt dışında yaşayarak sorumluluk duygusunun artması.


Anlaşmalı Olduğumuz Üniversiteler

ABD

Arizona State University (Arizona, Phoenix)
University of California, Irvine
 (Irvine, CA)
University of Pennsylvania (Philadephia, PA)
University of California San Diego (San Diego, CA)
Boston University (Boston, MA)
Drew University (Maddison, NJ)


KANADA

The University of British Columbia (Vancouver, BC)
Wilfrid Laurier University (Brantford, ON)

Dönem Başlangıç Tarihleri

Başlangıç tarihleri kuruma göre değişiklik göstermektedir. Talep edildiği takdirde detaylı bilgi verilecektir.


Bitirme Koşulları

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hazırlık Programı’nı tamamlayabilmek için 5. seviyenin bitirilmesi gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için:

Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi
Uluslararası İlişkiler

bilateral@bilgi.edu.tr


Öğrenci Hikayeleri

Vildan Nur Karaoğlan

Hukuk

College of Mount Saint Vincent
Dominican University of California


Lise sondayken hazırlık bölümünü yurtdışında okumak gibi bir hayale sahiptim. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile bu hayalim gerçekleşti. Dört ay New York’ta bulunan College of Mount Saint Vincent’ta, beş ay ise San Francisco yakınlarında bulunan Dominican University of California’da eğitim alarak hazırlık eğitimimi tamamladım. Amerika’ya gitmeden önce 18 yaşında birinin duyabileceği belirli kaygılarım vardı fakat kendime biraz zaman verdikten sonra her şey yavaş yavaş yoluna girdi ve oradaki hayatım başladı. Her iki eyalette de yurtta kaldım. Daha önce bir yurt deneyimim olmamıştı ve yurt hayatı bana çok şey öğretti. Arkadaş edinme noktasında ise birçok ülkeden insanla arkadaş, hatta yakın arkadaş oldum. Oradaki öğrencilerin birçoğu arkadaş olmaya, farklılıklara açık oluyor. Birbirimize çok fazla şey kattığımızdan şüphesiz eminken, aynı zaman içerisinde İngilizce seviyemi de oldukça üst bir seviyeye çıkardım. Amerika’ya geldiğim ilk günlerde her Türk gibi insanları anlayabiliyor ama pratiğim olmadığı için konuşamıyordum. Dokuz ay sonunda ise dilimde müthiş bir akıcılığa sahip olduğumu artık herkes görebiliyor. Aksanınız dahi yumuşuyor ve tamamen bir Amerikalı gibi konuşamasanız da Türkiye’de konuştuğunuz İngilizce gibi de kesinlikle olmuyor.

Dil öğrenmenin dışında, Amerika gibi birçok kültürden insanı barındıran bir ülkeden Türkiye’ye bir nevi kuş bakışı bakma şansınız oluyor. Kendinizle baş başa kaldığınız, farklı kültürleri ve insanları tanıdığınız bu müthiş zaman dilimi içerisinde kültürümüzü, değerlerimizi ve kendinizi de keşfetmeye başlıyorsunuz. Bir süre sonra hayata farklı pencerelerden bakmayı, farklılıkları daha çok sevmeyi öğreniyorsunuz. Ben Amerika’nın iki uç ve aynı zamanda popüler eyaletlerinde yaşayarak farklı aksanlar duydum, birçok yer gezdim ve bunları tek başıma yaptığım için de özgüvenim ve kendime olan inancım, cesaretim güçlendi. Sadece bunu baz alarak dahi Türkiye’de hazırlık bölümünü okumak ile Amerika’da hazırlık bölümünü okumanın bambaşka olduğunu düşünüyorum.

Son olarak, sosyal hayatta elbette birçok sorunla karşılaştım ama orada tek olduğum için bununla mücadele etmeyi de öğrenmek zorunda kaldım diyebilirim. Eğer okulla ilgili herhangi bir sorun çıkarsa, Bilgi Üniversitesi her daim arkanızda olduğunu size hissettiriyor. Sanırım bunu en iyi bilenlerden biri de benim, çünkü Amerika’ya New York ve San Francisco planı ile gitmedim. Planım New York’a gidip orada hazırlık eğitimimi tamamlamak iken dördüncü aydan sonra aynı yerde kalmak istemeyip sırf farklı yerler görmek ve insanlar tanımak için eyalet değiştirdim. Bu konuda her iki okul da birbiriyle bağlantılıydı ve beni asla mağdur etmediler. Bilgi Üniversitesi’nin sunduğu bu imkan için öncelikle üniversiteme, benimle birebir kontak kurup her daim yanımda olan Global Affairs ekibine ve bana bu yolculuğumda yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Not: Benim Amerika hikayem New York’tan California’ya uzanan, dokuz aylık uzun sayılabilen bir yolculuk olduğu için bu iki eyalet arasındaki farklılıklardan da biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü biliyorum ki çoğu insan California ve New York arasında kararsız kalıyor. İşin açıkçası, benim gözümde New York, İstanbul; San Francisco, İzmir gibi. New York, daha karışık, kalabalık ve metropol bir şehir. MOMA, MET gibi birçok ünlü müzenin, köprülerin ve daha çok beşeri yapıların bulunduğu bir yer. San Francisco ise daha sakin, meşhur doğal alanların (park, göl, sahil, ada vb.) daha bol bulunduğu, genelde tek katlı evlerin bulunduğu, Amerikan yaşamının daha göze battığı bir yer. New York’un aksanı daha düz iken California’nın aksanı daha duygularınızı yansıtabileceğiniz bir aksan. Bu da küçük bir detaydı. Ben, San Francisco’nun ne sıcak ne soğuk, yağmurlu havasını, sürekli gülümseyen mutlu insanını; New York’un ise o müthiş karmaşa içerisindeki düzenini, kalabalıklığını ve sizinle aynı amaç olduğu gibi bambaşka amaçlar için de oraya gelmiş insanlarını sevdim.

Dilek Dalbay

Endüstri Mühendisliği

College of Mount Saint Vincent


Hazırlığı erken bitirmiştim ve irregular öğrenci olarak fakülteye başlamak istemediğim için kaydımı dondurdum. Ancak yeni akademik yılın başlamasına kadar olan uzun süreyi değerlendirmek de istiyordum.

İngilizcemi elimden geldiğince geliştirmem gerektiğinin farkındaydım ve bunun için en iyi yol ise tabii ki de yurtdışına gitmekti. Bilgi'ye kayıt yaptırmadan önce yurtdışı olanaklarını araştırmıştım ve ABD'de dil programları olduğunu öğrenmiştim. Böylece New York'ta, College of Mount Saint Vincent'taki ELS programına katıldım.

Başlarda alışma sürecinde biraz sıkıntı yaşasam da programın sonunda hem İngilizcemi geliştirdim, çok rahat bir şekilde insanlarla İngilizce iletişim kurabilmeyi öğrendim hem de birçok yeni arkadaş edindim. Farklı kültürlerden, arkadaşlarımdan ve öğretmenlerimden pek çok şey öğrendim. Okul ve okulun yeri çok güzeldi. Özellikle bahar aylarında kampüs çok güzel oluyor. Toplu taşıma ile ulaşım yaygın olduğu için hiçbir sıkıntı yaşamadan üç ayda New York'u rahatlıkla gezdim. New York denince akla gelen yerlere gittim. İki büyük Broadway gösterisi izledim ve New York'ta kaldığım süre içerisinde inanılmaz keyif aldım. Şimdi ne zaman New York'ta çekilmiş bir dizi ya da film görsem "Ben bu yeri biliyorum, buraya da gitmiştim" diyebiliyorum ve bu çok güzel bir his.

Bunun herkesin hayatında en az bir kere bile olsa kesinlikle yaşaması gereken çok faydalı bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem dil olarak hem de sosyal olarak kendimi geliştirmemde çok büyük faydası oldu. Bilgi'ye bana böyle bir imkan sunduğu için çok teşekkür ediyorum.


Nilay Altıaylık

Hukuk

College of Mount Saint Vincent


Yurtdışı Hazırlık Programı kapsamındaki eğitim deneyimi benim için gerçekten çok farklı ve güzeldi. Günümüz dünya dili olan İngilizceyi, ABD'nin bence en güzel şehri olan New York'ta öğrenmenin bana her açıdan çok şey kattığına inanıyorum. Hazırlık programını yedi gün yirmi dört saat İngilizce konuşulan bir yerde bitirmenin dil seviyesine, aksanınıza ve konuşma becerisine katkısının çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Katıldığım iki aylık programda her gün yeni şeyler öğrendim ve yeni insanlar tanıdım. Kaldığım sürenin az olmasına rağmen bir sürü kültüre tanık oldum ve iyi arkadaşlar edindim. New York’un en iyi yanı sadece Amerikan kültürü ile sınırlı kalmadan dünya kültürlerini tanıma olanağı bulabilecek olmak bence. Orada kaldığım süre boyunca olabildiğince çok yere gitmeye çalıştım ve görmem gereken her şeyi gördüğüme inanıyorum. Bunun yanında kampüs hayatı gerçekten çok farklı ve güzeldi. İyi ki College of Mount Saint Vincent'e gitmişim diyorum. Gerçekten hem okul çalışanları hem de kampüste olan arkadaşlarım bana çok yardımcı oldular. Unutulmaz bir deneyimdi.


Mehmet Can Tengiroğlu

Psikoloji

Dominican University of California


İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nda ilk seviyeleri tamamladıktan sonra hem son seviyeyi tamamlamak hem de anadili İngilizce olan bir çevrede dil pratiği yapmak amacıyla Yurtdışı Hazırlık Programı kapsamında ABD, San Francisco’da bulunan Dominican University of California`daki akademik İngilizce programına katıldım. ABD’de aldığım eğitim bana İngilizceyi daha hızlı ve aktif kullanma şansı verdi. Bu eğitim süreci aynı zamanda diline ileri düzeyde hakim olmadığım bir ülkede kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğretti. Bu süreçte zorluklarla başa çıkabilmem özgüvenimi arttırdı. Yeni kültürler tanıma fırsatıyla beraber yeni arkadaşlıklar kurma olanağı buldum. Farklı kültürler ile kurmuş olduğum etkileşim farklı ortam ve ilişkilere kolayca adapte olmamı sağladı. Bana bu fırsatı sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi ve BilgiTalent ekibine teşekkür ediyorum.


Hacı Sefa Oğuz

Mekatronik Mühendisliği

Santa Monica


Hazırlık okulundayken bazı arkadaşlarım hazırlık eğitiminin ABD’de alınabileceği hakkında konuşuyordu. İngilizcemi geliştirmek için bunun iyi bir fırsat olabileceğini düşündüm ve araştırmaya başladım. Öncelikle santralistanbul Kampüsü’nde bulunan Uluslararası İlişkiler birimi ile görüşüp neler yapmam gerektiğini öğrendim. Sonrasında Amerika hayalim başlamış oldu.

Okulum Los Angeles’taydı. Daireme yerleştim. Yeni oda arkadaşlarımla buluştum. Çok yardımseverdiler. Bana ilk günümde şehirdeki yaşam ile ilgili birçok şey öğrettiler. Ertesi gün eğitimime başladım. Şanslıydım çünkü kaldığım yerden okuluma yirmi dakikada ulaşabiliyordum. Yeni arkadaşlarımla tanışacağım için çok heyecanlıydım. Dünyanın dört bir yanından yeni arkadaşlar edindim. Kültürleri ve dilleri hakkında fikir sahibi oldum. Çok eğlenceliydi çünkü yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. Ben ve arkadaşlarım kısa sürede yakın arkadaş olduk. Neredeyse her gün bir etkinliğe katıldık. Walk of Fame, Hollywood Sign gibi yerleri ziyaret ettik. LA'de neredeyse her yeri gezme fırsatımız oldu. En büyük avantajlarımdan bir tanesi okulumun LA'deki popüler caddelerden biri olan 3. Cadde’de olmasaydı. Okulumdan oldukça memnundum. İyi bir atmosfer ve arkadaş canlısı öğretmenler vardı. Tüm çalışanlar çok kibar ve eğlencelilerdi. Birbirimizi Instagram üzerinden ekledik. Şu an Türkiye’de olmama rağmen Instagram vasıtasıyla haberleşme şansımız oluyor.

Sonuç olarak LA'de beş ay geçirdim. Tanıdığım herkes bana çok şey öğretti. Hayat hakkında birçok tecrübe kazandım. Bana bu fırsatı sağladığı için İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne teşekkür etmek istiyorum.


Münir Özsoy

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Santa Monica


Los Angeles deneyimim hayatımda yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Gitmeden önce gereksiz kaygılandığımı oraya gidince farkettim. Orada çok güzel arkadaşlıklar edindim. Her şeyden önce okulun konumu mükemmeldi. Konumun mükemmel olması öğrenci için en büyük avantajlardan biri diyebilirim. Okuldaki öğretmenler ilk günden çok yardımcı oldular bizlere. Okul sonrası sosyal olanaklar kapsamında çok şanslıydık. Havanın da neredeyse her gün güneşli ve güzel olması insanı motive ediyordu. Okul çevresinde yapılacak çok fazla aktivite vardı. Benim en sevdiğim yer olan Venice Beach kendimi Los Angeles’ta olduğumu hissettiriyordu. Ulaşım konusuna gelirsek otobüs ile kolay bir ulaşım sağladım. Kaldığım yer ile okul arası 15 dakikaydı. Genel olarak şehre kısa sürede alıştım ve çok sevdim. Türkiye’ye çok memnun olarak döndüm. Bilgi Üniversitesi’ne bana bu imkanı sağladığı için çok teşekkür ederim.


Ahmet Kaymaz

Hukuk

University Of California, Irvine


Hazırlığı erken bitirmiştim ve irregular öğrenci olmamak için okulumu dondurmayı planlıyordum. Aynı zamanda aklımda diğer yarı dönemde İngilizce’mi daha da geliştirebilmek için birkaç plan vardı.

Bu sırada Bilgi’nin yurtdışı olanaklarını araştırdım ve University of California, Irvine’da kendimi geliştirebileceğimi düşündüm. Uluslararası Merkez ile görüşüp sınavlara başvuruda bulundum.

İlk haftalar zorlu bir adaptasyon süreci yaşamadım. Çünkü globalleşen dünya sayesinde diğer kültürleri tanımak o kadar da zor değil. Ama tabii ki üniversite adaptasyon sürecinde zorluk çeken öğrenciler için psikolojik destek sağlıyor. Hatta çıkardıkları bir uygulama ile insanların kendi ülkesinden insanlardan destek almalarını sağlıyorlardı.

Ders esnasında size her zaman kültürle ilgili anekdotlar veriliyor ve siz bu kültürü sokakta veyahut okul gezileriyle yakından inceleyebiliyorsunuz. Okulun size sunduğu en önemli yarar ise farklı kültürler ile birlikte çalışma şansı. Verilen grup sunum ödevleri ile veya sınıf içi grup çalışmalarıyla farklı kültürler ile birlikte çalışmayı öğreniyorsunuz.

Okulun sadece 6. seviye olan öğrencilere sunduğu bir olanak var. O da canlı mahkeme izleme ve provasını yapma. Aynı zamanda konuşma dersinin bir konusu da Amerikan hukuk sistemi. Derin anlatılmıyor tabii ki. Fakat çok yararlı. Bir hukuk öğrencisi olarak çok eğlenmiştim.

Herkesin yaşaması gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyor ve Bilgi Üniversitesi bana bu olanakları sunduğu için iyi ki Bilgi Üniversitesi’ni seçmişim diyorum.


Deniz Yörüsün

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Hofstra University


Amerika'daki ELS hazırlık okulum için rüyaydı gerçek oldu diyebileceğim muhteşem bir tecrübe ve öğreti diyebilirim.

Nisan-Mayıs-Haziran ayı boyunca Hempstead-New York’ta bulunan Hofstra Üniversitesi-ELS kampüsünde İngilizce hazırlık bölümünü tamamladım. Amerikan eğitim sistemine göre 107-108 ve 109 İngilizce öğrenim seviyesindeki dersleri tamamlayarak advance seviyesine ulaştım ve sertifikamı aldım. Okulun kampüsüne yerleştikten itibaren uluslararası öğrencilerden oluşmuş yatılı bir öğrenci kampüs ortamında sadece İngilizce konuşup yazdığımız ve tüm sohbetlerin İngilizce yapıldığı bir ortamdaydım. Her gün saat 09.00 ile 16.00 arasında oldukça tecrübeli öğretmenlerden gramer, kelime, okuma, yazma ve dinleme konularında çok yoğun bir İngilizce eğitimi aldım.

Hofstra Üniversitesi’nde uluslararası dil öğrencileri haricinde 12.000 öğrenci yer alıyordu ve kampüs çok büyüktü. Her yer yemyeşildi. Fitness, futbol, outdoor sporlar ve yüzme olanakları çok fazlaydı ve bizler de bundan faydalanabiliyorduk. Ayrıca okulun içinde kendi müzesi dahi vardı. ELS organizasyonu ile müzede de iki saat aktivite yaptık ve çok keyif aldık.

Ayrıca ELS ve okulun düzenlediği birçok organizasyona katılarak bunlardan büyük bir keyif aldım. Bazıları: Çok ünlü bir Broadway gösterisi olan Operadaki Hayaleti sınıf arkadaşlarımızla büyük bir keyifle izledik. Manhattan etrafında 500 öğrencinin olduğu bir tekne gezisine katıldım. Ayrıca ELS, alışveriş ihtiyaçlarımıza yönelik Outlet’e gitme organizasyonu yaptı. 

Okul New York’a çok yakın olduğu için tren, metro gibi toplu taşıma araçları ile her yere kolayca gidip gelme imkanı buldum. Gerçekten bir Amerikalı gibi yaşadım ve hafta sonlarında da New York’u keşfettim diyebilirim. Öğretmenler çok yardımcı oldular ve öğretmek konusunda gerçekten çok hevesliler. İngilizce konuşma ve yazma konusunda Amerika’daki eğitim benim seviyemi çok iyi bir düzeye taşımıştır. Kendi üniversitem Bilgi’ye de bu imkanı bana sunduğu ve koordinasyonu sağladığı için kocaman teşekkür ediyorum. Herkese bunu şiddetle tavsiye ediyorum.