Sıkça Sorulan Sorular

---

Başvuru dönemi her yıl akademik takvime bağlı olarak değişiklik gösterir. Akademik yıl başladıktan sonra, içinde bulunduğun akademik yıl başvuru tarihleri için web sitesini takip edebilir ofisimizle iletişime geçebilirsin.

İkili Anlaşmalar Ofisi başvuruların açık olduğunu duyurduktan sonra ERA portalı üzerinden başvurularunu gerçekleştirebilirsin.

Eğitim gördüğün bölümün anlaşmalı olduğu partner üniversitelerden beş tanesini ERA portalı üzerinden başvurunu yaperken tercih edebilirsin. İkili Değişim Programları’nın her biri için 5 tercih yapabilme hakkın olduğunu hatırlatmak isteriz. 

İkili Değişim Programları’nın kapsadığı Bilateral Exchange, Laureate Exchange ve Swiss Mobility programlarına birden fazla  yararlanabilir hepsine aynı anda başvuru yapabilirsin. Ancak BILGI dışındaki bir kurumdan/lardan toplamda alıp transfer edebileceğin krediler 60 (ETCS)’i geçemez.

Evet, değişim programlarına ana dallarından herhangi birisiyle gidebilirsin ancak yan dal programın kapsamında değişime katılamazsın.

Seçtiğin partner üniversitenin bulunduğu ülkeye göre konaklama, yaşam ve ulaşım maliyetleri değişiklik gösterecektir.

BİLGİ tarafından adına belirlenen eğitim ücretini vermekle yükümlü olup, gideceğin partner üniversitenin eğitim ücretinden muafsın.

Evet, gidecekleri üniversite ve vize işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için sağlık sigortası yaptırman gerekli.

Vize ve oturma izni başvurularını bireysel olarak yapman gerekli. Gerektiği takdirde partner üniversite ve BİLGİ’den başvurunu destekleyecek belgeleri talep edebilirsin.

Misafir olacağın üniversite uluslararası öğrenciler için konaklama sağlamak zorunda değil, ancak birçoğu yurt ve kampüs dışında konaklama seçenekleri sunuyorlar.

Ev sahibi ülkenin dilini konuşman şart değildir. Partner üniversitelerin çoğu uluslararası öğrenciler için İngilizce ders kataloğunu sunarlar. Ayrıca, değişim esnasında o ülkenin ana dilini öğrenmen de mümkündür.

Gideceğin üniversite web sitelerinde ya da email yoluyla uluslararası öğrencilerin alabileceği ingilizce ders listesini paylaşıyor olacak. Ders listesini kontrol ettikten sonra Bölüm Değişim Koordinatörü’yle hangi dersleri alman gerektiğini netleştiriyor olacaksın.

Eğer alacağın dil dersinin kredi tanımlaması varsa tam liste seçmeli ders olarak transfer edebilirsin. Ancak eğitim gördüğün bölüme göre değişiklik gösterebiliceğini hatırlatmak isteriz.

Ev sahibi üniversitede ders ekleme/bırakma sürecinde ders değişikliği yapabilirsin. Yapacağın ders değişikliklerini Bölüm Değişim Koordinatörü’ne onaylatman gerekli. Bunun için de During Mobility formunu doldurup, imzalı halini ofisimize iletmen yeterli.

Aldığın notlar ortalamanı etkileyecek şekilde transkriptine yansıtılacaktır. 

Evet, uzatabilirsin. Ancak ofisimiz ile iletişime geçerek anlaşmalı üniversitede ilgili dönemde kontenjan olup olmadığı kontrol etmen gerekli.

Eğitim gördüğün fakülte bölümüne göre yapman gereken değişim ders programı değişiklik gösterecektir. Öncelikli olarak akademik danışmanına değişime katılmak istediğini belirtip kendisine hangi yıl, hangi ülke ve ne kadar süreyle değişime katılmanın eğitim sürecin için daha uygun olacağını danışmanı tavsiye ediyoruz. Sonrasında gitmek istediğin partner üniversiteyi belirledikten sonra almak istediğin dersleri Bölüm Değişim Koordinatörüne danışarak ilerler ve aldığın dersleri başarıyla tamamlarsan, mezuniyetin konusunda sıkntı yaşamıyor olursun. Özetle yapman gereken değişim programına katılım sürecini adım adım planlamak.

Değişim süreci sonunda partner üniversiteden alacağın transkript ve Bölüm Değişim Koordinatörü tarafından onaylı Kredi Transfer Formu’nu Fakülte Sekreterliği’ne teslim etmen yeterli. 

Erasmus+ Öğrenci Değişimi AB üye ülkelerindeki ortak üniversitelernezdinde gerçekleşir. Erasmus+ öğrencileri değişim sırasındaki harcamalarının bir kısmını karşılayabilmek için hibe alabilirler. Hibe alınması, üniversitemize Türkiye Ulusal Ajansı tarafından tahsisedilecek olan o yılın bütçesine göre belirlenir. Her öğrenci hibe alamayabilir. İkili Değişim Kuzey Amerika ve dünyanın başka yerlerindeki ortak üniversitelerle yapılan değişim programları anlamına gelir. Bu değişim programında, öğrenciler üniversite harcı hariç bütün yaşam masraflarını kendileri karşılamak zorundadırlar. İkili Değişim Programları kapsamında sadece İsviçre Hareketliliği için İsviçre Hükümeti tarafından hibe alma olanağı vardır.