Sağlık Sigortası Başvurusu

Sağlık Sigortası

Türkiye'deki öğrencilerin oturma izni alabilmesi için sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. İkametgah iznini alabilmek için ilk gerekli olan evrak sağlık sigortasıdır.

Birinci seçenek: Kendi ülkenize ait olan sağlık sigortanızı getiriniz. ( Sadece Erasmus öğrencileri için geçerlidir.)   

Sözleşmesi olmayan bazı kurumlar ; bu kurumlar hastane ve sağlık kuruluşları olabilir fakat sigorta firması ile  ile hiçbir anlaşamaları yoktur. 

Eğer ülkenizden size ait olan sağlık sigortanızı yanınızda getiriyor iseniz, poliçeniz Türkiye'de yaşadığınız sürece sigortanızın karşılayabileceği minimum kapsamı sağlıyor olması gerekmektedir. Sigortanıza ait kapsamlı tablo sağlık poliçenizde net bir şekilde belirtiliyor olmalıdır. Sağlık poliçenizde teminat tablosunun gösterilmesi zorunludur. Sağlık poliçeniz Türkiye'de oturma izni alabilmek için gerekli evraklardan biridir. Türkçe'ye çevrilmiş olmalı ve Türkiye'deki bir Noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. 

Bu yönetmelik sadece Erasmus Değişim Öğrencileri için geçerlidir.

İkinci seçenek:  Türkiye ile ülkeniz arasındaki sosyal güvenlik anlaşması

Eğer Türkiye ile sizin ülkeniz arasında bir sosyal güvenlik anlaşması var ise; ülkenizden ayrılıp Türkiye'ye gelmeden önce önce sosyal güvenlik ofisinizi ziyaret etmelisiniz. Size Türk Sosyal Güvenlik Ofis'inden onaylı bir belge verilecektir. Bu onayı belgeyi sağlık sigortanız yerine oturma izni başvurunuz için kullanabilirsiniz. Sosyal güvenlik anlaşmalarına ilişkin daha fazla bilgi almak için lütfen geldiğiniz üniversitenin Uluslararası Merkezi/Ofis'i ile irtibata geçiniz.

Türkiye ile arasındaki sosyal güvenlik anlaşması olan ülkeler;

Almanya TA 11  

HollandaN/TUR 111

Belçika BT 8

Avusturya A/TR 3

Fransa SE 208-06 A FT & SE 208-28 FT

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  KKTC/TC 3

Romanya R/TR 3

Bosna Hersek BH/TR 4

Çek Cumhuriyeti CZ/TR 111

Makedonya MC/TR 4

LüksemburgTR/L 3

Arnavutluk AL/TR 4

İkinci seçenek:  Özel Sağlık Sigortası ( Allianz)

Eğer bu seçenekten faydalanmak istiyor iseniz, Istanbul'da bulunuyor olmalısınız ve sağlık sigorta başvurunuzu tamamlayabilmek için Türkiye'de geçerli bir vergi numaranız olması gerekmektedir.

Size ait olan vergi numarasını herhangi bir vergi dairesinden temin edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan pasaportunuz ve pasaportunuzda fotoğrafınızın bulunduğu sayfanın bir adet fotokopisidir.

Özel sağlık sigortası için gerekli evraklar:

  • Başvuru Formu

  • Vergi Numarası

  • Pasaport Fotokopisi

  • Türk İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğrenci Belgesi

  • Sağlık poliçesinin ödendi makbuzu

Daha fazla sorunuz için aşağıda yer alan Allianz'tan sorumlu kişi ile irtibata geçebilirsiniz.

E-mail: saglik@tanyildizisigorta.com