Eğitim Ortamı

İstanbul Bilgi Üniversitesi tüm öğrencilerine açık atölyeleri, laboratuvarları, stüdyoları, kütüphaneleri ve teknolojik altyapısıyla öğrencilerinin öğrenim deneyimini uygulamalı olarak sürdürmesine olanak sağlıyor.


Mimarlık eğitimi 2007-2008 akademik yılından itibaren santralistanbul Kampüsü’nde mimarlık programları için tasarlanmış ünitede sürdürülmektedir. Bu eğitimin merkezinde atölye ve tasarım eğitimi vardır. BİLGİ Mimarlık Fakültesi, her öğrencisine kendine ayrılmış bir masa ve atölye alanı sağlayan az sayıda mimarlık okulundan biridir.

Atölye mekanı, içinde öğrencilerin bireysel veya grup halinde özelleşmiş mekanlar oluşturabilecekleri şekilde düzenlenmiştir. Öğrenciler, “özelleştirdikleri” bu bölümler içinde okuldaki vakitlerini geçirebilecekleri, projeleri ile ders ve seminerlere ilişkin çalışmalarını sürdürebilecekleri bir ortam hazırlama imkanına sahiplerdir. Yüksek lisans atölyesinde her öğrencinin eğitimi süresince kullanabileceği kişisel sabit bir bilgisayarı vardır.

Maket ve Baskı Atölyesi

Mimarlık Atölyesi, üç boyutlu model üretimi ile dijital kopyalama imkanlarını barındıran bir maket ve baskı atölyesi ile birlikte tasarlanmıştır. Öğrencilerden çağdaş modelleme olanaklarını yoğun biçimde kullanarak atölye ve tasarım çalışmalarının ayrılmaz parçası haline getirmeleri beklenmektedir. Bu amaçla bir bilgisayar destekli üretim laboratuvarı oluşturulmuştur. Çeşitli el aletleri ve makinelerinin yanında lazer kesiciler, CNC router, 3 boyutlu yazıcılar ve vakum şekillendirme makinesi de bulunmakta ve öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. 

Bilgisayar Laboratuvarı

Atölyelerin yanı sıra, sadece mimarlık programları öğrencilerine tahsis edilmiş, baskı ve maket atölyesi ile bağlantılı, güncel yazılım ve donanımlar sahip 40 bilgisayardan oluşan bir laboratuvar mevcuttur.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi lisans programları dahilinde temel bilim ve biyomühendislik alanlarındaki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş üç adet ıslak laboratuvar bulunmaktadır. Kimya, mikrobiyoloji ve biyoloji alanındaki bu laboratuvarlar yeni kurulmuş olmaları itibariyle teknolojinin en son olanakları kullanılarak tasarlanmıştır. Genel kimya, genel biyoloji, mikrobiyoloji, organik kimya, biyokimya, hücre biyolojisi, moleküler biyoloji ve genetik alanındaki derslerin işleyişine uygun olarak tasarlanan laboratuvarlar aynı zamanda araştırma amaçlı da hizmet vermektedir. Islak laboratuvarlarda her türlü güvenlik önlemleri mevcut olup, ders işleyişleri için gerekli bilgisayar, projeksiyon ve ses donanım teçhizatları kullanılmaktadır.

Fakülte’de yer alan Bilgisayar Laboratuvarı, Fizik Laboratuvarı , Elektrik-Elektronik Laboratuvarı, ayrıca temel mühendislik ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere hazırlanan Biyoloji, Mikrobiyoloji ve Kimya, Temel Bilgisayar Eğitimi, İşletim Sistemleri, Bulut Sistemleri, Biyoloji ve Genetik, İletişim/Telekomünikasyon ile Rüzgar ve Güneş Enerjisi laboratuvarları da öğrenciler tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. 

BİLGİ Müzik Bölümü’nün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan stüdyolardan tüm BİLGİ Müzik üyeleri yararlanabilmektedir.

Studio A ve Mixing Stüdyosu

SSL Aws 900+ kontrol masası ve 5.1 surround dinleme olanağı ile dünya standartlarında hizmet verebilecek şekilde tasarlanan büyük ses kayıt stüdyosu (Studio A) ile aynı zamanda MIDI/Sound Station olarak inşa edilen mixing stüdyosu, dersler ve öğrenci projeleri kapsamında hizmet vermenin yanı sıra üniversite bünyesinde yürütülen projelerin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Prova Stüdyoları

Atölye çalışmaları ve konserlerde kullanılmak üzere tasarlanan dört kanal dinleme olanağına sahip prova stüdyosunda, öğrenci grupları ders ve etkinlikler dışında da çalışma yapılabilmektedir.

MIDI Lab

32 kanal dijital mikser, 21 adet Imac ile M-Box, MIDI arabirimleri ve dört kanal dinleme sistemiyle donatılmış MIDI Laboratuvarı’nda öğrencilere tüm güncel müzik yazılımlarıyla çalışma olanağı sunulmaktadır.

RGB Studios

Red Studio

İletişim Fakültesi'nin video prodüksiyonlarının merkezini oluşturan RGB Studios’un en yenisi RED Studio, 4 kameralı, rejili; haber ve program çekimleri için tasarlanmış IP tabanlı bir yayın stüdyosudur.

Red Studio bir ana ve bir asma kattan oluşuyor. Ana platformda izleme ve toplantı odaları, kurgu üniteleri ve çekim platformu bulunuyor. Bu platformdaki çekimler için yayına girmeye hazır 1 mini jimmy-jip, 1 şaryo, biri robot olmak üzere, prompter özellikli 5 Panasonic kamera ve dekor/video wall amaçlı 4 adet LED panel bulunmakta. Çekim platformunun bir uzantısı şeklindeki kurgu ünitelerinin merkezini tüm bu prodüksiyonların post aşamalarında kullanılan 6 adet iMac bilgisayar oluşturuyor. Red Studio bu donanımı ile aynı zamanda bir tasarım birimi olarak da çalışabiliyor.

Asma katta bulunan ve tüm bu sistemle entegre çalışan RED reji odası ise, bu stüdyonun kalbi niteliğinde. Işık, ses, resim seçme, prompter, kj ve yapım-yönetime dair tüm süreçler bu odadan yönetiliyor. Yeni nesil IP tabana sahip altyapı ile harici girişler istenilen sayıda arttırılarak, buradan yapılan yayın Fakülte bünyesindeki 3G tabanlı canlı yayın aracından, Skype, Youtube vb. dış kaynaklardan yayın aktarılabiliyor.

Sistemin bağlı olduğu ana kumanda odası, gelen yayını internet üzerindeki herhangi bir platforma canlı nakledebilecek kapasiteye sahip. Ana kumanda GREEN ve RED Stüdyolar arası yayın geçişini sağlıyor; çift stüdyo gerektiren prodüksiyon çekimlerine ve ortak canlı yayınlara imkan sağlıyor.


Green Studio

Akustik izolasyonlu, profesyonel yayın standartlarında, 200 m2 büyüklüğündeki Green Studio, İletişim Fakültesi’nin ana prodüksiyon stüdyosudur. HD reji, ışık ve kumanda odaları ile desteklenen Green Studio’da aynı zamanda kulis ve makyaj odası bulunmaktadır. Stüdyo içine araç girişine de imkan veren Green Studio, televizyon program formatlarından, kısa filmlere, sahne sanatları performanslarından konser kayıtlarına kadar pek çok alanda öğrencilerin kullanımına açıktır.


Blue Studio

RGB Studios’un son ayağı BLUE Studio İletişim Fakültesi oyun geliştirme laboratuvarı olarak hizmet vermektedir. BLUE Studio; PC, mobil ve sanal gerçeklik gibi farklı platformlar için oyun geliştirme çalışmalarının tüm safhalarına yönelik olarak Unity, Unreal Engine, Cryengine, Adobe Creative Cloud, AutoDesk Design Suite ve Blender gibi endüstri standartı yazılımlar ile güncel donanıma sahip 22 bilgisayara ev sahipliği yapmaktadır. BLUE Studio, 7 gün 24 saat kullanıma açık olup santralistanbul Kampüsü’nde yer almaktadır.

Play Space

İletişim Fakültesi oyun prototipleme laboratuvarı Play Space öğrencilere geniş bir yelpazede tasarım, geliştirme ve test uygulamaları gerçekleştirebilecekleri özgür bir çalışma alanı sunmaktadır. Laboratuvarda Play Station 4 Pro, Play Station 3, Play Station Portable ve Xbox One gibi oyun konsolları yanında öğrencilerin farklı türlerde oyunları deneyimleyebilmeleri amacıyla dijital ve analog oyun arşivi de bulunmaktadır. Play Space ayrıca farklı sanal gerçeklik platformlarına yönelik oyun test ve geliştirme çalışmaları için gerekli donanımlara ve temel hareket yakalama donanımına da sahiptir. Oyun prototipleme sürecinin bir parçası olarak öğrenciler Play Space’deki oyun tasarım setlerini ve 3 boyutlu baskı sistemlerini de kullanabilmektedirler. Play Space, 7 gün 24 saat kullanıma açık olup santral istanbul Kampüsü’nde yer almaktadır.

Canlı Yayın Aracı

İletişim Fakültesi canlı yayın aracı ile öğrenciler istedikleri herhangi bir noktadan internet üzerinden canlı yayın yapabilmektedir. 4 Betacam SP kamera ve 2 VTR'ye kadar destek veren araçta gerektiğinde Jimmy Jib kullanılarak çekim kalitesi de arttırılmaktadır. Öğrenciler bu araç ile santralistanbul Kampüsü'nün her noktasında ve kampüs dışında canlı yayın veya kayıt yapabilirler.

Mac Lab

İletişim Fakültesi öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik 30 iMac bilgisayar ile görüntü ve ses kurgusu, hareketli grafik uygulamaları ve post-prodüksiyon işlemleri Mac Lab'de gerçekleştirilmektedir.


RadyoVesaire Stüdyosu

RadyoVesaire RCS programını kullanarak internet üzerinden yayın yapar. Bir yayın odası, bir ofis ve bir arşiv odasından oluşan radyo stüdyosunda öğrenciler, yayın stratejisini oluşturup farklı türlerde programları canlı olarak üretirler. Müzikten, spora, oyun kültüründen, edebiyata pek çok program farklı dillerde yayınlanır.

http://radyovesaire.xyz/


Haber Odası

Medya Bölümü öğrencilerinin muhabirlik ve editörlük görevlerini üstlenerek yayınladıkları HaberVesaire internet gazetesi, santralistanbul Kampüsü’nde Haber Odası’nda 2 iMac, 1 profesyonel renkli yazıcı, ses kayıt cihazları ve kamera setleri ile çalışır.

www.habervesaire.com


Black and White Studios

Black and White Studios, Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Lisans Programı, Sahne Sanatları alanında uzmanlaşan öğrencilere farklı performanslara uygun bir çalışma ve atölye alanı sunar. Her iki dans stüdyosunda performanslar hazırlanıp, kaydedilebilir ve izleyicilere canlı olarak sunulabilir. Dans Stüdyolarında soyunma odası ve duş mevcuttur.

Davranış Araştırma Laboratuvarı / Insight Lab for Qualitative Research

Disiplinlerarası araştırma laboratuvarı hem akademik hem de özel sektördeki kalitatif araştırmaları desteklemek amacıyla kurulmuştur. Insight Lab, katılımcı sayısı 4-8 olan odak grup tartışmaları ve derinlemesine görüşmelerin yapılmasına uygun teknolojik donanıma (tek taraflı aynalı stüdyo, profesyonel/kablosuz dinleme sistemi, ses ve görüntü kaydı) sahiptir. Ayrıca lisans ve yüksek lisans- doktora öğrencilerine araştırma yöntemleri derslerinde kalitatif yöntemleri uygulama imkânı sunmaktadır. Insight Lab’in disiplinlerarası yapısı İletişim Fakültesi’nin koordinasyonunda tüm fakülte ve bölümlerle işbirliğini sağlar.

Dublaj ve Ses Kurgu Stüdyosu

Pro Tools Ses Kayıt, Kurgu ve Prodüksiyon Sistemi ile donatılmış akustik stüdyoda öğrenciler dublaj ve ses miksajlarını yaparlar.

Ekipman ve Ölçü-Bakım Odası

İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı ders projelerinde kullanmak üzere 25 adet Full HD video kamera, 30 adet fotoğraf makinesi (4 Canon Mark IV, 3 Canon Mark III, 12 Canon 700D, 5 Canon 600D vd.), 2 drone, 7 GoPro  ve yine bu projeler için kullanılan stüdyo içi ve dışı ARRI ışıklar, ışık aksesuarları, raylı ve tekerlekli dolly, mikrofonlar, ses kayıt cihazlarının bulunduğu, aynı zamanda ekipmanların bakım ve onarımının yapıldığı birim İletişim Fakültesi öğrencilerinin tüm teknik ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitededir.

Görsel/İşitsel Arşiv Odası

Cinegy Dijital Arşivleme ve Bilgisayar Tabanlı Yayıncılık sistemi ile BBC Türkçe Servisi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi görsel/işitsel arşivi İletişim Fakültesi öğrencilerinin projelerinde kullanılmak üzere arşivlenmektedir.

TV Prodüksiyon Birimi

İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan stüdyo ve laboratuvarların günümüz teknolojisiyle uyumlu olarak güncellenmesi, ekipman ve ölçü-bakım odasının yönetilmesi, öğrencilerin prodüksiyon ve post-prodüksiyon ihtiyaçları konusunda desteklenmesi birimin temel görevidir. Online randevu sistemi ile öğrencilerin kameradan canlı yayın aracına, fotoğraf makinesinden stüdyoya kadar projeleri için rezerve etmek istediği tüm teknik donanımın yönetilmesinden sorumludur ( https://booking.bilgi.edu.tr ). TV Prodüksiyon Birimi aynı zamanda, İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından kurulan junior öğrenci ekranı tvsantral için içerik ve teknik destek sağlar.


Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri, son teknolojiyle yenilenen sağlık laboratuvarlarında öğrencilerine meslek eğitimlerini deneyimle buluşturma olanağı sağlamaktadır.

Laboratuvarlar

  • Anestezi ve Ameliyathane Hizmetleri Laboratuvarı
  • Patoloji ve Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Laboratuvarı
  • Diş Protez Teknolojileri Laboratuvarı
  • Optisyenlik Laboratuvarı
  • Acil ve İlk Yardım Laboratuvarı
  • Ağız ve Diş Sağlığı Laboratuvarı
  • Odyometri Laboratuvarı
  • Diyaliz ve Temel Sağlık Uygulamaları Dersi Laboratuvarı
  • Fizyoterapi ve Elektronörofizyoloji Laboratuvarı