Çift Anadal-Yan Dal

Çift Anadal

Çift anadal eğitim-öğretimi, Üniversite’nin bir lisans programına kayıtlı olan bir öğrencinin, ikinci bir diploma almak amacıyla Üniversite’nin diğer bir lisans veya önlisans programına; bir önlisans programına kayıtlı olan bir öğrencinin, ikinci bir önlisans diploması almak amacıyla Üniversite’nin diğer bir önlisans programına devam etmesidir.

Aynı anda birden fazla çift anadal programına veya aynı lisans programında hem ikinci anadala hem yan dala kayıt yapılması mümkün değildir. Ancak, aynı anda farklı lisans programlarında ikinci anadala ve yan dala kayıt yapılabilir.

Çift anadal öğrenimi sırasında genel not ortalaması iki kez 2,60’ın altına veya ikinci anadala ilişkin not ortalaması iki kez 2,00’ın altına düşen öğrencinin ikinci anadal programından kaydı silinir ve öğrenci çift anadal öğrencisi statüsünü yitirir.

Başvuru Koşulları

  • Başvurduğu yarıyıl itibarıyla esas anadalının önceki yarıyıllarının zorunlu dersleri ile kredi yükünü tamamlamış olması,
  • Almış olduğu derslerin tümünden başarılı durumda olması,
  • En az 3,00 GNO
  • Program başarı sıralamasında yüzde 20’lik dilime girilmiş olması veya esas anadala başladığı yıl itibarıyla ikinci anadal programının taban puanını karşılaması (Üniversitenin veya diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okullarından ders alınan hallerde yaz okulu sonrasındaki sıralama esas alınır.)
  • Başvurduğu programın özel koşullarını karşılıyor olması gerekir. (Önkoşul dersler ve başarı sıralaması)
  • Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu Çift Anadal İlke Kararı için tıklayınız.
  • Psikoloji Bölümü çift anadal programı başvuruları hakkında bilgi almak için tıklayınız.


Başvuru Tarihleri

Çift anadal için en erken 3., en geç 5. yarıyıl başında başvurulabilir.

Başvuru tarihleri: 24 Temmuz 2023 – 28 Ağustos 2023


Yan Dal

Yan dal (“minor”) eğitim-öğretimi, bir lisans programına kayıtlı olan öğrencinin, bilgisini artırmak amacıyla ikinci bir lisans programından ders almasıdır. Kayıtlı olunan lisans programına “anadal”, başvurusu kabul edilen lisans programına ise “yan dal” denir.

Aynı anda birden fazla yan dal programına kayıt yapılamaz.

Yandal programına devam edilebilmesi için anadal not ortalamasının en az 2,40 olması gerekir.

Bu şartı sağlayamayan veya alması gereken veya alabileceği dersler açılmış olmasına rağmen yandal programından iki yarıyıl üst üste ders almayan öğrencinin yandal programından kaydı silinir.

Başvuru Koşulları

  • Yan dal öğrenimine başvurabilmek için, yan dal öğrenimine başlanmak istenen yarıyıl başı itibarıyla genel not ortalamasının en az 2.60 ve almış olduğu tüm kredili derslerin başarıyla tamamlanmış olması gerekir.

Başvuru Tarihleri

Yan dal için en erken 3., en geç 6. yarı yılın başında başvurulabilir.

Başvuru tarihleri: 24 Temmuz 2023 – 28 Ağustos 2023

Çift anadal ve yan dal hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

SIS sayfanızdan Formlar > Öğrenci Formları kısmından gerekli başvuru süreçlerinizi yürütebilirsiniz.

Başvurunun tamamlanabilmesi için Cevapları Kaydet seçeneğine tıklandıktan sonra Başvuruyu Tamamla seçeneğine basılması şarttır.