İç Yatay Geçiş

İstanbul Bilgi Üniversitesi  öğrencileri iki şekilde iç yatay geçiş başvurusu yapabilirler:

 

  1. Genel Not Ortalaması ile İç Yatay Geçiş
    İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri kayıtlı oldukları bölümden farklı bölümlere iç yatay geçiş başvurusunda bulunabilirler. Öğrencinin kayıt olduğu yıl aldığı merkezi yerleştirme puanının geçmek istediği bölüm açısından yurt içi üniversitelerdeki eşdeğer bölümler için o yıl ÖSYM tarafından ilan edilen en düşük puana eşit ya da yüksek olması gerekir.
  2. Merkezi Yerleştirme Puanı ile İç Yatay Geçiş (Ek Madde-1)
    İstanbul Bilgi Üniversitesi ‘ne merkezi puanla yerleşmiş ve halen kayıtlı olan öğrenciler, merkezi puanlarının yeterli olduğu bir bölüme geçmek için başvuru yapabilirler. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları yatay geçiş yapmak istenen programın o yıl gerçekleşen taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan programlara yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündürAdayların sınava girdiği yıl açık olmayan programlara yatay geçiş yapılamamaktadır.

 

Başvuru için gerekli evraklar

Başvuracak öğrencilerin, web sayfamızda bulunan bölüm değişikliği formunu eksiksiz doldurmaları gerekir. 

Başvuru Formu

SIS öğrenci profili

YKS Sonuç Belgesi ve YKS Yerleştirme Belgesi

SIS Mevcut Müfredat


BAŞVURU TARİHLERİ     25 Haziran 2024 - 26 Ağustos 2024

SIS sayfanızdan Formlar > Öğrenci Formları kısmından gerekli başvuru süreçlerinizi yürütebilirsiniz.

Başvurunun tamamlanabilmesi için Cevapları Kaydet seçeneğine tıklandıktan sonra Başvuruyu Tamamla seçeneğine basılması şarttır.


İngilizce Dil Yeterliği: Önlisans programlarından, Lisans programlarına  geçmek isteyen öğrenciler ,Öğrenim dili İngilizce olan programlara başvuru için üniversitenin kabul gördüğü İngilizce dil yeterliğini gösterir belgenin sunulması gerekir.

Kabul edilen İngilizce Dil Yeterlilik belgeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

  • Hazırlık Muafiyet Şartları
  • Bölüm değişikliğinde ÖSYM burslarının devamıyla ilgili değerlendirme için adaylar, başvurularını teslim ettikten ve tamamladıktan sonra burs başvuru formunu doldurarak YKS sınavında alınan tüm puanları gösteren sınav sonuç ve yerleştirme belgesinin kopyasıyla birlikte burslar@bilgi.edu.tr adresine mail atmalıdır.