Kalite ve Akreditasyon Ödülleri

WASC Senior College and University Commission

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünyanın önde gelen ve en önemli yüksek öğretim kalite sertifikalarından olan WASC Senior College and University Commission (WSCUC) akreditasyonunu 2027 yılına kadar almaya hak kazanmıştır. WSCUC’un birçok belge ve süreci değerlendirmesi sonucu verilen bu kalite belgesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’de hem WSCUC tarafından akredite edilen ilk yükseköğretim kurumu hem de uluslararası kurumsal bir akreditasyon alan ilk üniversite oldu. Bu akreditasyon ile WSCUC’ın ölçütleri ışığında başta eğitim-öğretim ve öğrenci deneyimi olmak üzere her alanda kalite standartlarımızın sürekliliğini de garanti altına almış oluyoruz.

QS Stars Rated for Excellence

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünyanın saygın üniversitelerini derecelendiren İngiltere merkezli bağımsız QS Stars tarafından 4 yıldıza layık görüldü. BİLGİ, bu başarısıyla eğitim, araştırma, uluslararasılık, iş bulabilirlik, sosyal sorumluluk, kapsayıcılık ve imkânlar konusundaki başarılarını uluslararası arenada tescil ettirdi.

İngiliz Dili Programı Akreditasyon Komisyonu (CEA)

İngiliz Dili Programı Akreditasyon Komisyonu (CEA) tarafından 2015 yılında 5 yıllığına verilen akreditasyonu takiben, İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı, Ağustos 2021 - Ağustos 2031 dönemi için CEA tarafından yeniden akredite edilmiştir ve İngilizce Dil Programları ve Kurumları için CEA Standartları’nı devam ettirmeyi kabul eder. CEA, ABD Eğitim Bakanlığı tarafından ABD'deki İngilizce dil programları ve kurumları için ulusal olarak tanınan bir akreditasyon kurumudur. Bu akreditasyonla ilgili daha fazla bilgi edinmek için CEA ile iletişime geçebilirsiniz, 1001 N. Fairfax Street, Suite 630, Alexandria, VA 22314, (703) 665-3400

Türk Psikologlar Derneği (TPD)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Lisans Programı, Türk Psikologlar Derneği (TPD) tarafından 12 Şubat 2022 tarihine kadar akredite edildi.

Uluslararası Aile Terapisi Derneği (IFTA)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Çift ve Aile Terapisi Altdalı, Uluslararası Aile Terapisi Derneği (IFTA)'nin Uluslararası Sistemik Terapi Eğitimi Akreditasyon Komitesi tarafından 2015 yılında Türkiye'deki ilk ve tek program olarak akredite edildi. Yenilenen akreditasyon 2018-2021 yılları arasında geçerli olacak.

MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin beş lisans programı (Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri, Enerji Sistemleri, Genetik ve Biyomühendislik) MÜDEK tarafından 30 Eylül 2020 tarihine kadar akredite edildi. MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği), Yükseköğretim Kurulu tarafından akreditasyon verme konusunda yetkilendirilmiş bir kurumdur.

FEDEK (Fen, Edebiyat, Fen - Edebiyat, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği)

BİLGİ Tarih Bölümü, önde gelen akreditasyon kuruluşlarından Fen, Edebiyat, Fen - Edebiyat, Dil ve Tarih - Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından akredite edildi.

FEDEK farklı disiplinlerdeki fen, edebiyat, fen-edebiyat, dil ve tarih-coğrafya fakülteleri (FEF) öğretim programlarında eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmeti ilerletmeye yönelik çalışmalar yürüterek Türkiye’deki FEF programlarının öğretim kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

FEDEK akreditasyonunda programlar, programda kayıtlı öğrencilerin başarısı, program öğretim amaçları, programın çıktıları, öğretim planı, öğretim kadrosu, yönetim yapısı, program altyapısı gibi alanlarda kurum tarafından belirlenen ölçütlere göre değerlendiriliyor.