Rektörlük

Prof. Dr. Kübra Doğan Yenisey
Prof. Dr. Kübra Doğan Yenisey
Vekil Rektör

Rektörlük Ofisi

Geçmiş Dönem Rektörlerimiz

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin eğitim tarihine yeni düşen isimlerden biri...

İyi ve köklü bir üniversite olmak için 1996 yılında yola çıktığımızda, çok uzun bir sürecin bizleri beklediğini biliyorduk. Bu uzun sürecin, hiç bitmeyecek bir geleneğe dönüşmesi için tüm isteğimizi, becerimizi ve umutlarımızı ortaya koyduk. Kısa zamanda, Türkiye’nin entelektüel yaşamında önemli bir yer edindik. Mutlak akademik özgürlüğü, kurum kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Türkiye'nin düşünen insanları bu kültürün etrafında toplandılar. Böylece, her türlü toplumsal sorunun cesaretle ele alındığı bir düşünsel zemin oluşturduk. Bu zeminde buluşan seçkin bilim insanları ve eğitimciler sayesinde ülkemizin önde gelen akademik kurumlarından biri olduk. Bir yandan Türkiye’nin entelektüel gelişimine özgürlükçü ve barışı en üst değer olarak gören tavrımızla katkıda bulunurken, diğer yandan üniversitenin toplumun en açık, en yaratıcı, en yenilikçi boyutu olmasına katkıda bulunduk.

Oluşturduğumuz bu kültür eğitim anlayışımıza da yansıdı. Küreselleşen dünyada, uluslararası düzeyde ve nitelikte bir eğitim verilmesi, bütün üniversite camiasının olduğu gibi bizim de hedefimiz elbette. Ancak bu hedefe odaklanırken, hiyerarşinin unvan değil bilgi temelli olduğu; öğrencilerimizin var oluşumuzun merkezinde bulunduğu bir iklim yarattık. Bu iklim içerisinde, her öğrencinin BİLGİ’de geçirdiği zaman sürecinin, ne kadar kısa veya ne kadar uzun olursa olsun, yaşantısının en doyurucu, en pırıltılı dönemi olmasına çalıştık. Ezberlemeyi değil düşünmeyi; okul için değil hayat için bilmeyi öğrettik. Böylece; sorgulayan, sıradanlığa karşı çıkan, toplumsal sorunlara duyarlı; kısaca özgür, özgün ve sorumlu bireylerin yetişmesine katkıda bulunduk.

Bugün, toplumun çok çeşitli yerlerinde, bizlere umut vermeyi sürdüren pırıltılarıyla yolumuzu aydınlatan 40.000'den fazla mezunumuz, 20.000'den fazla öğrencimiz, 1.500'e yakın akademik personel ile Türkiye'nin akademik ve entelektüel hayatında farklı ve güçlü bir duruşu temsil ediyoruz. Geniş uluslararası bağlantılarımızla, bu kimliğimizi dünya ölçeğine de taşıdık. 

Başardıklarımızla yetinmeyeceğiz elbette. Zira mükemmeliyeti sürekli aramak kurum kültürümüzün bir parçası. Neredeyse kuruluşundan beri BİLGİ’nin bir mensubuyum. Bugüne kadar, kendi aramızda uyuşmadığımız noktalarda dahi, bunun yegâne nedeninin BİLGİ’yi nasıl ileri götürmek konusundaki değişik görüşler olduğunu gördüm. Bunlardan büyük güç aldık, almaya devam edeceğiz ve bu sayede BİLGİ'yi çok daha ileriye taşıyacağız.

Önümüzdeki yıllarda daha çok öğrencimiz, daha çok mezunumuz ve daha çok öğretim üyemiz olacak. Ne var ki, sayıların yansıttığından çok daha geniş bir kitleye dokunduğumuzun farkındayız. Zira birikimimizi toplumla paylaşmak yönünde nadir bulunur bir heyecanı taşıyoruz. Kampüslerimizin kapısı, aramak, anlamak ve öğrenmek için gelen herkese açıktır. Değerlerimizi paylaşanlarla yollarımızın kesişeceğine inancımız ise tamdır. 

Saygılarımla,

Prof. Dr. Kübra Doğan Yenisey
Vekil Rektör